Buket Öztekin

Buket Öztekin, uzman dil ve konuşma terapisti ve dilbilim doktoru.

Çalışma alanları; gecikmiş dil ve konuşma, erken dönem kekemelik, çocuklarda dil gelişimi, çift dillilik ve çok dilli çocuklarda dil gelişimi ve dil bozuklukları. Türkiye ve dünyanın her yerindeki ebeveynlere ve uzmanlara eğitimler veren Dr. Buket Öztekin, Bıcır Bıcır’ın da yaratıcısı.

Benim amacım:

Çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerininin gelişmesi için size güvenle rehber olmak,

  sizi eğlenceli, doğal ve kolay yöntemlerle donatarak çocuğunuzun dil gelişimini en iyi yöntemlerle geliştirmenizi sağlamak,

Türkiye ve dünyanın dört bir yanında yaşayan çocukların hayatına aileleri aracılığıyla dokunarak onların iletişim becerilerini geliştirmek.

BICIR BICIR’ın değerleri

Bıcır bıcır temeller Doğru bilgi güven getirir
Bıcır bıcır temeller. Her çocuk ve aile özeldir
Bıcır bıcır temeller. Neşe ve oyun öğrenmenin en güzel yollarıdır
Bıcır bıcır temeller. Ne değil, nasıl yaptığınız önemlidir
Bıcır bıcır temeller. Ana dil ve çok dillilik desteklenmelidir

BICIR BICIR nasıl doğdu?

Psikoloji mezunu bir dil ve konuşma terapisti ve dilbilim doktoruyum. Hayatım boyunca yaptığım  işlerin en önemli ortak noktalarından biri hep çocuklar oldu.

Üniversite yıllarımdan itibaren birbirinden farklı renkte ve beceride çocukla çalıştım.

Onlara bazen konuşmayı, bazen günlük hayatlarını nasıl yönetebileceklerini, bazen de dans etmeyi ve oyun oynamayı öğrettim.

Bu çocukların hepsi tek bir konuda aynıydılar. Hepsi oyuna, öğrenmeye ve eğlenmeye düşkündü. Farklı olan ise, bazıları bıcır bıcır konuşurken, bazıları iletişim kurmakta zorlanıyordu. 

Uzmanlık ve doktora yılları… Yine çocuklar.

Yüksek lisansım ve konuşma terapistliği pratiğim boyunca yine farklı kesimden çocuklarla çalıştım. Onların dil ve iletişim becerilerini geliştirmek harikaydı ama iş sadece terapide bitmiyordu. Benimle geçirdikleri haftada bir saate karşılık aileleriyle haftada geçirdikleri zamanı düşününce bu işin sadece bende değil ailelerinde de bittiğini biliyordum. Bu yüzden de terapistliğim sırasında  kafamı hep ”anne ve babalar nasıl çocuklarıyla geçirdikleri zamanda etkili bir şekilde çocuklarının eğlenirken öğrenmesini sağlarlar?” sorusuna yordum.

Doktoram sırasında ise çok dilli çocukların dil becerileri üzerine çalıştım. Bu sırada fark ettim ki birçok çift dilli çocuğun da iletişim ve dil sorunu vardı. Evet, onlar çok dillilerdi ama dil becerileri bazen hedeflenenden çok daha gerideydi. 

Bazı anne-babalar çocuklarının dil gelişimi ve bunun getireceği kültürel, sosyal ve akademik zorluklar konusunda endişeliydiler. Bu ailelerin çocuklarını nasıl destekleyecekleri konusunda da kafaları karışıktı. 

Buket Öztekin Bıcır Bıcır

İşte Bıcır Bıcır, bütün bu deneyim ve gerekliliğin bir sonucu olarak doğdu.

Doğduğu günden beri de içerdiği birçok eğitim, video ve kaynakla binlerce ebeveyne yol gösterdi ve binlerce çocuğun hayatına dokundu.

Neden çocuklar? Sanırım anladım 🙂

Çocuklarla iyi iletişim temeli oluşturmanın en iyi yolu onların dünyasına girebilmektir. Onların dünyasına dahil olarak, oyun ve eğlence ile yani doğal yollarla (ya da çaktırmadan) onlara çok önemli beceriler kazandırabiliriz.

Bütün çocukların OYUNA karşı anlatılmaz bir merakı vardır.

Oyunu, hareketi ve renkleri seven biri olarak benim merakım da ailelere oyun zamanını ve günlük rutinleri kullanarak çocuklarına nasıl yardımcı olabileceklerini göstermek.

Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında yaşayan okul öncesi çocukların dil becerilerinin gelişmesi için bu yöntemleri sizinle paylaşmak benim en büyük amacım.

 

BICIR BICIR’da size yapmanız gereken daha çok şey olduğunu anlatmak yerine, zaten yaptıklarınızı nasıl daha doğru ve etkili bir şekilde yapabileceğinizi göstererek işinizi kolaylaştıracağım. 

 

Çocuğunu birlikte destekleyelim.

ÖZ GEÇMİŞİM

  • 1986 yılında Eskişehir’de doğdum.
  • 2010 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü onur derecesiyle tamamladım.
  • Üniversite sırasında ve sonrasında pek çok özel çocukla çalıştım ve onlardan çok şey öğrendim.
  • Bir süre otizmli çocuklarla çalıştıktan sonra o zamanlar Türkiye’de dil ve konuşma terapisti yetiştiren tek kurum olan Eskişehir Anadolu Üniversitesi DİLKOM’u (Dil ve Konuşma Merkezi) keşfettim.
  • Hemen sonrasında başvurduğum DİLKOM’da Dil ve Konuşma Terapistliği Bölümü yüksek lisansına birincilikle girdim ve bu bölümü yine birincilikle tamamladım.
  • DİLKOM’da dil ve konuşma terapisinin bütün inceliklerini öğrendiğim ve her yaştan kişiyle çalışma fırsatı kazandığım dolu dolu üç yıl geçirdim. 
  • Bir süre sonra Uppsala Üniversitesi’nde çift dilli çocuklar üzerine harika bir doktora projesi olduğunu öğrendim ve hiç düşünmeden başvurdum.
  • Doktoram sırasında okul öncesi İsveççe ve Türkçe konuşan çok dilli çocukların dil gelişimi üzerine çalıştım. Sonuç olarak oldukça kapsamlı bir doktora teziyle doktoramı tamamladım. Bu sırada asıl ilgi alanım olan çift dillilik ve dil gelişiminde aile eğitimi üzerine daha da çok eğildim.
  • Bu süreç içerisinde çok köklü bir merkez olan Hanen Centre’in ebeveyn-çocuk odaklı eğitimlerini tamamlayarak It Takes Two To Talk (gecikmiş dil ve konuşma alanında) ve More Than Words (otizm spektrum bozukluğu alanında) terapisti oldum. 
  • Bunun dışında erken dönem kekemelikte ebeveyn müdahalesi ile çalışarak çok iyi sonuçlar alabildiğimiz Lidcombe Program‘ı terapistiyim.

Çocuğunun dil gelişimi için tavsiyeler almak ister misin?

Testi yapmak için tıkla

Sosyal medyada takip etmeyi unutma

Buket ile Bıcır bıcır YouTube
bicirbicir instagram
Facebook

BicirBicir.com'da sunulan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu içerik, bireysel kullanıcılara, çocuklara veya ailelerine tıbbi veya başka bir şekilde profesyonel tavsiye vermez. Bu sitedeki hiçbir içerik doktorunuzun,  terapistinizin veya başka bir sağlık uzmanının doğrudan tıbbi tavsiyesinin yerine kullanılmamalıdır.

BicirBicir.com'daki içeriğe erişerek, çocuğunuzun sağlığı ve gelişimi için sorumluluğu kabul ettiğinizi onaylamış olursunuz. Size evde konuşma ve dil pratiği ile ilgili bilgi sağlamanın karşılığında, BicirBicir.com'daki içeriğin kullanılması sonucunda sizin veya çocuğunuzun sahip olabileceği herhangi bir hak talebinden feragat edersiniz.