Ben Buket Öztekin

Benim amacım:

Çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerininin gelişmesi için size güvenle rehber olmak,

  Sizi eğlenceli, doğal ve kolay yöntemlerle donatarak çocuğunuzun dil gelişimine en iyi şekilde katkıda bulunmanızı sağlamak,

Türkiye ve dünyanın dört bir yanında yaşayan çocukların hayatına aileleri aracılığıyla dokunarak onları bıcır bıcır konuşturmak.

Miniğinizin dil ve iletişim potansiyelini en iyi şekilde ortaya çıkarmak için sizin de yapabileceğiniz pek çok şey var.

Your Title Goes Here

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Özgeçmişimi merak ediyorsan tıkla

  • 1986 yılında Eskişehir’de doğdum.
  • 2010 yılında Boğaziçi Ünivesitesi’nde psikoloji okumak için İstanbul’a taşındım.
  • Üniversite sırasında ve sonrasında pek çok özel çocukla çalıştım ve onlardan çok şey öğrendim.
  • Bir süre otizmli çocuklarla çalıştıktan sonra o zamanlar Türkiye’de dil ve konuşma terapisti yetiştiren tek kurum olan Eskişehir Anadolu Üniversitesi DİLKOM’u (Dil ve Konuşma Merkezi) keşfettim.
  • Hemen sonrasında başvurduğum DİLKOM’da Dil ve Konuşma Terapistliği Bölümü yüksek lisansına kabul edildim.
  • DİLKOM’da dil ve konuşma terapisinin bütün inceliklerini öğrendiğim ve her yaştan insanla çalışma fırsatı kazandığım dolu dolu üç yıl geçirdim. Bu sırada DIR® Floortime: Başlangıç Düzeyi Kursu, Kekemelikte modern terapi yöntemleri: Bilişsel Davranışçı Terapi, Lax Vox Yöntemiyle Ses Terapisi gibi pek çok destekleyici eğitime katıldım.
  • Yüksek lisansımı tamamladıktan sonra Uppsala Üniversitesi’nde Türkçe-İsveççe konuşan çocuklar üzerine harika bir doktora projesi olduğunu öğrendim ve hiç düşünmeden başvurdum. Hayatımda verdiğim en önemli ve güzel kararlardan biriydi.
  • Doktoram sırasında okul öncesi İsveççe ve Türkçe konuşan çok dilli çocukların dil gelişimi üzerine çalıştım. Sonuç olarak oldukça kapsamlı bir doktora teziyle doktoramı tamamladım. Bu sırada asıl ilgi alanım olan çift dillilik ve aile eğitimi üzerine daha da çok eğildim ve Hanen Centre’ın Çift dilliliğin desteklenmesi ve pekiştirilmesi, Aile Koçluğu, Ailelerle Rutin Kullanımı Eğitimi ve Ailelere Oyun Eğitimi gibi pek çok seminerine katıldım.
  • Artık Dr. Buket Öztekin olarak çok dilli çocuklar üzerine olan araştırma hayatıma Uppsala Üniversite’nde devam ederken, bir yandan da ailelere danışmanlık yapmakta ve eğitimlerime devam etmekteyim.
  • BICIR BICIR ile birlikte İngilizce hizmet veren LingoBalance‘ın da kurucusuyum.

BICIR BICIR’ın değerleri

Bu değerler sana nasıl yardımcı olabilir?  Kutuların üzerine tıklayarak gör!

Bıcır bıcır temeller Doğru bilgi güven getirir
Bıcır bıcır temeller. Her çocuk ve aile özeldir
Bıcır bıcır temeller. Neşe ve oyun öğrenmenin en güzel yollarıdır
Bıcır bıcır temeller. Ne değil, nasıl yaptığınız önemlidir
Bıcır bıcır temeller. Ana dil ve çok dillilik desteklenmelidir

BICIR BICIR nasıl doğdu?

Bir psikolog, uzman dil ve konuşma terapisti, dilbilim doktoru ve aynı zamanda da performans sanatçısıyım. Hayatım boyunca pek çok işi aynı anda yürüttüm. Bu yaptıklarımın en önemli ortak noktalarından biri ise çocuklar oldu.

Üniversite yıllarımdan itibaren birbirinden farklı renkte ve beceride çocukla çalıştım.

Onlara bazen konuşmayı, bazen günlük hayatlarını nasıl yönetebileceklerini, bazen de dans etmeyi ve oyun oynamayı öğrettim.

Bu çocukların hepsi tek bir konuda aynıydılar. Hepsi oyuna, öğrenmeye ve eğlenmeye düşkündü. Farklı olan kısım ise, bazıları bıcır bıcır konuşurken, bazıları bu konuda biraz daha zorlanıyordu. 

Uzmanlık ve doktora yılları… Yine çocuklar.

Yüksek lisansım ve konuşma terapistliği pratiğim boyunca yine farklı kesimden çocuklarla çalıştım. Onlara terapi yapmak, dil ve iletişim becerilerini geliştirmek harikaydı ama iş sadece terapide bitmiyordu. Benimle geçirdikleri haftada bir saate karşılık aileleriyle haftada geçirdikleri zamanı düşününce bu işin sadece bende değil ailelerinde de bittiğini biliyordum. Bu yüzden de terapistliğim sırasında zamanımın bir çoğunda kafamı ”anne babalar nasıl çocuklarıyla geçirdikleri zamanda etkili bir şekilde çocuklarının eğlenirken öğrenmesini sağlarlar?” sorusuna yordum.

Doktoram sırasında ise çok dilli çocukların dil becerileri üzerine çalıştım. Bu sırada fark ettim ki birçok çift dilli çocuğun da iletişim ve dil sorunu vardı. Evet, onlar çok dillilerdi ama dil becerileri bazen hedeflenenden çok daha gerideydi. 

Bazı anne-babalar çocuklarının dil gelişimi ve bunun getireceği kültürel, sosyal ve akademik zorluklar konusunda endişeliydiler. Bu ailelerin çocuklarını nasıl destekleyecekleri konusunda da kafaları karışıktı. 

Neden çocuklar? Sanırım anladım 🙂

Çocuklarla iyi iletişim temeli oluşturmanın en iyi yolu onların dünyasına girebilmektir. Onların dünyasına dahil olarak, oyun ve eğlence ile yani doğal yollarla (ya da çaktırmadan) onlara çok önemli beceriler kazandırabiliriz.

Bütün çocukların OYUNA karşı anlatılmaz bir merakı vardır.

Oyunu, hareketi ve renkleri seven biri olarak benim merakım da ailelere oyun zamanını ve günlük rutinleri kullanarak çocuklarına nasıl yardımcı olabileceklerini göstermek.

Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında yaşayan okul öncesi çocuklarının dil becerilerinin gelişmesi için bu yöntemleri sizinle paylaşmak benim en büyük amacım.

 

BICIR BICIR’da size yapmanız gereken daha çok şey olduğunu anlatmak yerine, zaten yaptıklarınızı nasıl daha doğru ve etkili bir şekilde yapabileceğinizi göstererek işinizi kolaylaştıracağım. 

 

Bana çocuğundan bahsetmek ister misin?

BICIR BICIR'ı sosyal medyada takip etmeyi unutma!

Buket ile Bıcır bıcır YouTube
bicirbicir instagram
Facebook