İkizler geç mi konuşur? İkizlerin dil becerileri gerçekten yaşıtlarının ya da tekiz yaşıtlarının gerisinde mi olur? Bu konuyla ilgili araştırmalar neler diyor ve siz ikizlerinizin dil becerilerini desteklemek için siz neler yapabilirsiniz, bu yazıda okuyabilirsiniz. 

Dil gelişimiyle ilgili bilgilenmeniz için bazı kaynaklar da burada!

ikizler geç mi konuşur? ikizlerde dil becerileri

İkizler geç mi konuşur? İkizlerin dil becerileri yaşıtlarından ya da tekiz yaşıtlarından daha geride mi olur?

Evet ise NEDEN?

Bildiğiniz gibi çocukların dil becerileriyle ya da çocukların geç konuşmasıyla ilgili bir sürü inanç, hurafe ve tabii bir de gerçekler var.

Sizce ‘’ikizler geç konuşur’’ ya da ‘’ikizlerin dil becerileri daha kötü olur’’ da bu hurafelerden biri mi? 

Yıllar yılı yapılan çalışmalara bakarak bu bilmeceyi çözebilir miyiz? 

Tabii ki, neden olmasın?

Bakalım bu konuda şu ana kadar yapılan araştırmaların bazıları neler diyor ve eğer ikiz çocuklar yetiştiriyorsanız siz miniklerinizin dil becerilerini en iyi ne şekilde destekleyebilirsiniz.

Videoyu izle: İkizler geç mi konuşur? İkizlerin dil becerilerini nasıl destekleyelim?

İkizler gerçekten geç mi konuşur? Ya da ikizlerin dil becerileri geride mi olur?

İkizlerin dil ve konuşma becerilerine dair büyük ölçekli araştırmalar 1970’lerde ve 80’lerde hatta 1930’larda bile yapılmış. 

Bu araştırmalardan bazıları ikizlerin dil becerilerinin tekizlerin gerisinde olduğunu gerçekten de bulmuş. 

Örneğin, 1932 yılında yapılan bir çalışmada, ikizlerin dil becerilerinin tekizlerden daha geride olduğunu bulunmuş. (Day, 1932).

1970’lerde yapılan bir araştırmada 4 yaşındaki 200 kadar ikize bakıp görmüşler ki bu çocukların dil becerileri tekiz yaşıtlarından 6 ay kadar geride (Mittler, 1970). 

Daha sonraları başka bir çalışma da ikizlerin, özellikle de erkek olanların hem dil hem de konuşma becerilerinin tekizlerden geride olduğunu bulunuyor (örn. Hay et al., 1987).

2014 yılında bir sürü tam 473 çift ikizle yapılan araştırmada ise bu ikizlerde dil gelişiminin geride olma oranı %38 iken, bu oran tekizlerde %19 imiş (Rice et al., 2014). İki yaşına gelen tekizlerin %71’i artık iki kelimeli cümleler kurarken bunu yapabilen ikizlerin oranı sadece %17 imiş. Büyük fark, değil mi? 

İşin garip yönü ise, bu çalışmada tek ve çift yumurta ikizlerini karşılaştırmışlar ve dil becerilerinin tek yumurta ikizlerinde çift yumurta ikizlerine göre çok daha geride olduğunu görmüşler. 

Yani, dil becerileri en kötü olanlar tek yumurta ikizleri, ikinci en kötü olanlar çift yumurta ikizleri ve en iyi olanlar da tekizlermiş. 

Tamam, anladığımıza göre pek çok çalışma ikizlerin dil becerilerinin tekizlerden geride olduğunu gösterdi. 

Peki ikizlerin dil becerilerindeki bu gerilik kalıcı mı? 

Bir çalışma da, ikizlerin doğduklarında beyinlerinde bir hasar yoksa ya da 33 haftadan erken doğmadılarsa, bu geriliklerin o kadar da uzun sürmediğini göstermiş. Dil geriliği olan ikizlerin okul öncesi ya da okul çağında akranlarına ulaştıklarını görülmüş. (Rutter et al., 2001).

Bu kısaca bahsettiğimiz çalışmalar ikizlerin dil becerilerinin geride olduğunu söylemiş de, bunun nedeni nedir sizce? 

ikizlerde dil ve konuşma becerileri. İkizler geç mi konuşur? ikizlerimden biri konuşmuyor. Blog

İkizler neden geç konuşur? İkizlerin dil becerileri neden geride olur?

 

İkizlerin dil becerilerinin tekizlerden daha zayıf olmasını kimisi biyolojik sebeplere, kimisi de çevresel ya da sosyal sebeplere bağlıyor.

Haydi, bunları da inceleyelim o zaman.

Biyolojik sebepler (Yani, doğum öncesi ve doğumdan kaynaklananlar)

Çoğul gebelikler sonucunda oluşan risklerden biri de erken doğum ve düşük doğum ağırlığıdır

Ortalama olarak ikizlerin 35. haftada doğduğu görülüyor. İkizlerin neredeyse %60’ı erken doğarken bu oran üçüzlerde %90’a kadar çıkıyor. 

Erken doğumla oluşan risklerden biri de akciğer ve beyin gibi bazı organların tam olarak gelişmemesi. 

Bunun dışında ikizlerin tekizlerden daha az doğum ağırlığıyla, yani 2 buçuk kilonun altında doğması da olası. 

Yine şu 200 ikizle yapılan ve ikizlerin tekizlerden dil becerileri açısından 6 ay geride olduğu bulunan araştırmada bu geriliğin aslında ikizlerin düşük doğum ağırlığına sahip olmasından kaynaklandığını fark etmişler. 

Ayrıca yukarda bahsettiğim  473 ikiz ile yapılan ve çocukların dil gelişimi doğduktan sonra birkaç yıl boyunca takip edildiği çalışma da doğumla ilgili bu durumların ikizlerin dil becerilerinin geride olmasındaki en önemli neden olduğunu söylüyorlar. Neden mi? Çünkü, tek yumurta ikizlerinin dil becerileri çift yumurtalardan daha geride, çift yumurta ikizlerinin dil becerileri de tekizlerden daha geride olduğu görülüyor.

Bilinen o ki, tek yumurta ikizlerinin doğumla ilgili komplikasyonlarının olma ihtimali de daha fazla. 

Bunların yanında farklı birçok araştırma da diyor ki, ‘’ikizlerin dil becerilerinin geride olmasının sebebi aslında biyolojik değil, çevreseldir.’’ 

Peki, çevresel ya da sosyal sebepler derken ne demek istiyoruz?

Çocuğunuzun dil gelişimine özel bazı öneriler almak için aşağıdaki kısa testi yapabilirsiniz.

Çevresel ya da sosyal sebepler 

İkizlerin dil gelişiminin geride olmasına yönelik sebep olarak araştırmaların gösterdiği çevresel faktörleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Annenin ikizlerle olan etkileşimi
  • İkizlerin birbiriyle olan etkileşimi 
  • İkizlerin kendi aralarında kullandığı dil 

Merak etmeyin, hepsini şimdi daha da açacağız. 

Annenin ikizlerle olan etkileşimi

İkiz annelerinin çocuklarına teker teker ilgi vermesinin zorluğu ve annelerin genelde konuşurken çocukların her ikisiyle birden konuşmaları çocukların dil becerilerini de olumsuz etkileyebiliyor. 

Bir çocuğun annesiyle ya da onunla ilgilenen kişiyle birebir yani bireysel ilgi alması dil gelişimi için önemli. Bunu zaten biliyoruz. 

Dil gelişimi için önemli olan başka bir şey ise bir çocuğun bir yetişkin ile ortak ilgiye sahip olması. Yani aynı şey üzerinde ilgisinin olması ve bu da çocuğun dil gelişimi etkiliyor. Mesela çocuk ve anne oyun oynarken ya da çocuk anneye bir şey gösterdiğinde o nesne ikisinin ortak ilgisi oluyor.

Anlaşılan ikizler söz konusu olduğunda anne ve babayla paylaşılan ortak ilgi süreci de azalıyor. 

7 gün boyunca dil gelişimi tavsiyeleri. Rutinleri kullanarak dil geliştir

 

İkizlerin birbiriyle olan iletişimi

İkizlerin birbirinin cümlesini tamamlaması, kendi dillerini oluşturmaları ve bir yetişkinden çok birbiriyle etkileşim içinde olmaları da dil gelişimini olumsuz etkileyebilir.

İkizlerin hayatlarının pek çocuğunu beraber geçirmesi ve birbirlerinin çok da gelişmiş olmayan dillerini çok iyi anlayabilmeleri ve bunu yaparken bir yetişkin rol modelden çok birbirlerine model olmaları sebeplerden biri. Yani ikizler, siz onları anlamasanız da ve dil becerileri çok iyi olmasa da birbirlerini anlıyorlar. 

Bu da bizi ikizlerin kendi aralarındaki o özel diline getiriyor.

İkizlerin kendi aralarında kullandığı dil 

Her ikizin özel dili yok, daha önce bahsettiğim birbirlerini anlayabilmeleri de aslında tam olarak bu uydurma dille alakalı değil ama buna benzer bir durum.

İkizlerin yaklaşık %12’sinin kendi 3 yaşına kadar kendi dillerini konuştuğu gözlemlenmiş. 3 yaşından sonra ise bu oran yarı yarıya düşüyor. Bu durum erkek ve tek yumurta ikizlerinde daha çok oluyormuş, bu da bize durumun hem çevresel hem de biyolojik sebepleri olabileceğini gösteriyor, değil mi? 

Sonuç olarak ortalık ikizlerin geç konuşup konuşmadığı, öyleyse bunun neden olduğuyla ilgili biraz karışık. Bazıları diyor ki ‘’hayır bu daha çok sosyal ve çevresel nedenlerden’’ bazıları da ‘’hayır efendim bu daha çok doğum ağırlığı gibi biyolojik faktörlerden kaynaklanıyor.’’

Bizim için ise önemli olan bunun neden olduğundansa, ikizlerimizin dil gelişimine nasıl yardımcı olabileceğimiz.

Bıcır Bıcır‘ın amacı her zaman size çocuklarınızı desteklemeniz için öneriler vermektir. O zaman, okumaya devam edin 🙂

Ne yapalım da ikizlerin dil becerilerini ve gelişimini destekleyelim?

İkizlerin dil becerileri tekizlerin gerisinde ise o halde onları desteklemenin de bir yolu olmalı, değil mi? 

İkizlerinizde dil gelişimi geriliği varsa bir uzmandan yardım almanın yanında sizin de yapabileceğiniz pek çok şey var. Unutmayın, ailelerle çocukların geçirdiği zaman çok değerli ve bu zamanı en iyi şekilde kullanıp çocuklarınızın dil becerilerini geliştirmek sizin elinizde. 

 

İkizlerin dil becerilerini evde nasıl destekleriz?

1. İkizlerinize bireysel ilgi verin 

İkizlerle birebir olarak geçirilen zamanın artırın. Onlarla konuşurken ikisiyle birden konuştuğunuz zamanları fark edip mümkünse ortaya konuşmaktansa ikizlerinizle teker teker de konuşmaya gayret edin.

Bunu yapmak için örneğin ikizlerinizi birlikte banyo yaptırmak yerine teker teker yaptırabilir ya da bez değiştirme rutininden yararlanarak onlara çok güzel dil gelişimi fırsatları sunabilirsiniz.

İZLE: Bebek beziyle çocuğunu konuştur.

2. Çevrenizden yardım alın

Çevrenizden size ev işleri ve çocuğun bakımında yardımcı olabilecek birilerini bulabiliyorsanız bunu yapın ki hem çocuklarla geçirebileceğiniz zaman artsın hem de onlarla teker teker ilgilenebilin. Biliyorum, bu her zaman mümkün değil, ama önemli bir tavsiye. 

Onun dışında aile büyüklerini, arkadaşlarınızı ve ikizlerinizle vakit geçiren herkesi çocuklarınızla teker teker iletişim kurmaları için de cesaretlendirin.

3. İkizlerin ekran karşısında geçirdiği vakti kısıtlayın 

Ayrıca, ekran süresini de etkileşimli bir şekilde kullanmalarını sağlayın. Onun yerine birlikte geçirdiğiniz etkileşimli zamanı artırın. 

OKU: Çocuklarda Ekran Kullanımı ve Dil Gelişimi. Teknolojiyi Nasıl Kullanalım? 

oyun ve okuma zamanı çocuklarla nasıl kitap okuyalım ve oyun oynayalım

 

4. İkizlerinize bol bol okuyun

Çocuklarınıza bol bol okuyun. Okurken bunu etkileşimli hale getirmeyi unutmayın. Resimleri tanımlayın, sorular sorun, çocuğunuza zaman verin, gerçek hayattan nesnelerle örneklendirin. Yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki!

İZLE: Miniğinizle resimli kitapları nasıl etkileşimli şekilde okursunuz.

5. Tekrar etmenin gücünü kullanın

Hedef kelimeleri pek çok kez farklı cümleler içinde tekrar edin. Örneğin, çocuğunuz ‘’su’’ derse; ‘’Ada su istiyor’’ ‘’al bakalım su’’ ‘’su bardağım içinde’’ gibi aynı kelimeyi birkaç kez farklı ve çocuğunuzun anlayabileceği cümlelerle tekrarlayın.

6. Oyun oynama becerilerinizi geliştirin

Oyunla dil becerilerini geliştirin. Böylece oyun oynadığınız her anı kolaylıkla dil becerilerini geliştirmek için kullanabilirsiniz. 

7. Konuşun ve uygun şekilde cevaplayın

İkizlerinizle bir yere giderken ya da bir aktivite yaparken etrafta olan bitenden bahsedin. Yemek yapıyorsanız, neler yaptığınızı anlatın. Onlara anlamaları ve irdelemeleri için de zaman verin.

Çocuklarınız sizinle her iletişime geçtiğinde, onların bu iletişim davranışını hemen cevaplayarak ödüllendirin.

8. Sıra alma davranışını geliştirin

İkizlerin birbirleri yerine konuşmaları yerine sırayla konuşmalarının ve kendilerini ifade etmelerinin önemini vurgulayın. Sıra almalı oyunlar oynayın. Örneğin sırayla blokları dizmek, sırayla bebeğe yemek yedirmek, sırayla arabaları sürmek gibi. Bunu konuşurken de cesaretlendirin. Sizden bir şey istediklerinde sırayla her ikisine de ne istediklerini sorun. 

9. Onlarla etkileşime geçmeden önce isimlerini söyleyip dikkatlerini çekin

Böylece sizi dinlemeleri gerektiğini ve onlarla direk olarak konuştuğunuzu anlamaları daha da kolay olacak.

ikizler

Bu yazıyı ikizleri olan arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. 

Ayrıca, benden daha fazla öğrenmek için aşağıdaki linklere göz atın.

Okumaya devam et!

Çocuğum Neden Yaşıtları Gibi Konuşamıyor
2 yaş çocuğum konuşmuyor
geç konuşma hakkında her şey. çocuğun geç konuşan mı?
Çocuğunu konuşturmak için yapmaman gerekenler

Tavsiye al

Çocuğunun dil gelişimiyle ilgili tavsiyeler al, sana uyan eğitimi gör.

Eğitimleri incele

Online olarak ulaşabileceğin bu eğitimleri kendi hızında ve zamanında tamamlayabilirsin.

geç konuşan

10-48 ay arası çocuğun henüz konuşmuyorsa, 50 kelimeden az üretiyorsa ya da henüz kelime birleştirmiyorsa bu eğitimi senin için.

çok dilli, çift dilli, iki dil konuşan çocuk

0-4 yaş arası çok dilli yetişen çocuğun varsa ya da çok dilli çocuk yetiştireceksen (evet, çocuğun karnındayken de katılabilirsin) bu eğitim senin için.

Çok dilli iki dilli çift dilli aile dil planı destek Buket Öztekin

Okul öncesi çok dilli çocuk yetiştiren ebeveynler için 60 dakikalık online dil planı, dil gelişimi ve soru-cevap seansı.

oyun ve okuma zamanı çocuklarla nasıl kitap okuyalım ve oyun oynayalım

Çocuğunla oyun ve okuma zamanını dil ve iletişim gelişimi açısından en iyi nasıl geçirebileceğini merak ediyorsan bu mini eğitim senin için.

Takip et

Buket ile Bıcır bıcır YouTube
bicirbicir instagram
Facebook