Desteğe devam.

Bu sayfada verdiğiniz cevaplar doğrultusunda  çocuğunuzu daha iyi destekleyebilmeniz için size verdiğim tavsiyeleri göreceksiniz.

Bebeğiniz şu anda keşif evresinde. Peki bu ne demek oluyor?

Yeni doğan bir bebekle 6 aylık bebek arasında oldukça fark vardır. Ama hayatının ilk 6 ayında bebeğinizden iletişim ve dil açısından beklediklerimizden bazıları şunlar:

Bebeğiniz nasıl hissettiğine ve etrafında olan bitene tepki verir. Ancak, şu an için aklındaki belli bir amaç doğrultusunda, size belli bir mesajı yollamak için iletişim kurmuyor.

Yani, daha çok dürtüsel olarak hareket ediyor diyebiliriz.

Karnı acıktığında ve bir şey onu rahatsız ettiğinde ağlıyor, bir şeyi istemezse başka tarafa dönüyor, bir şey hoşuna gittiğinde de o tarafa dönüyor, gülüyor ve tatlı sesler çıkarıyor.

Bebeğiniz etrafında olup bitenin oldukça farkındadır. Kelimeleri anlamasa da bazı yüzleri, nesneleri ve sesleri tanımaya başlıyor. Başını özellikle anne ve babanın sesine çevirip, yüksek sesler veya hızlı hareketler gibi ani değişikliklerden irkilebilir.

Bebeğiniz siz konuşurken yüzünüze bakıp size gülümseyerek göz kontağı kurmaya başlamasını da bu aylar içerisinde bekliyoruz.

Sözlerinizi anlamasa da, sesinizin tonuna tepki verebilir. Hatta sesinizin tonundan üzgün mü, yoksa kızgın mı olduğunuzu da anlayabilir.

Ayrıca size çok bariz mesajlar yollamasa bile, kendini ifade edebilir. Örneğin; heyecanlandığında sallanmak, tekmelemek ve garip sesler çıkartmak gibi.

Verdiğiniz cevaplara göre çocuğunuzun henüz şunlardan birini ya da birkaçını yapmıyor;

– ani seslerde irkilmek (0-3 ay arasında beklenir)

– ebeveynin sesine tepki verir (0-3 ay arasında beklenir)

– yeni seslere döner (4-6 aylarda beklenir)

-agular (2-4 ay arasında beklenir)

-babıldar (4-9 ay arasında beklenir)

Bu, çocuğunuzun yaşına ve gelişimine göre tamamen normal olabilir.

Fakat eğer bu konularla ilgili endişeleriniz varsa bu endişelerinizi çocuğunuzun doktoruna bildirmeniz en iyisi olacaktır.

Bu şekilde eğer çocuğunuzun herhangi bir desteğe ihtiyacı varsa bunu sağlamış olursunuz. Şu anda ekstra bir desteğe ihtiyacı yoksa da bunu bilerek yola devam etmeniz en güzeli!

OKUMAYA DEVAM EDİN:

ÇOCUĞUNUZU EN İYİ ŞEKİLDE DESTEKLEMENİZ İÇİN BEN SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM?

Çocuğunuz hızla büyüyor ve onunla oyun oynamak ve kitap okumak çok ama çok daha keyifli bir hale geliyor.

Ayrıca evet, çocuğunuzla 6 aylıkken bile onunla kitapları paylaşabilir, oyunlar oynayarak iletişiminizi ve dil becerilerini geliştirebilirsiniz.

Bu da demek oluyor ki bu aktiviteleri en uyumlu şekilde yaptığınızda, çocuğunuzu hiç yorulmadan, paniksiz bir şekilde destekleyebilirsiniz.

Çocuğunuzla oyun oynamak ve kitap okumakla ilgili kendinizi şimdiden geliştirip onu gelecekte de en iyi şekilde desteklemek istiyorsanız, Oyun ve Okuma Zamanı online ebeveyn eğitimini incelemenizi öneririm.

Bu eğitim, toplam 75 dakikalık video seminerlerinden ve yardımcı kaynaklardan oluşuyor ve çocuğunuzla iletişiminizi şimdiden en keyifli hale getirmeyi amaçlıyor.

Burada öğrendiklerinizle çocuğunuzu desteklemek için yıllarca kullanabileceğiniz altın değerinde bilgiler edinebilirsiniz.

En önemlisi de çocuğunuzla oyun oynama ve okuma vakti sırasında;

⇒ebeveynlik tarzınızın onun dil ve iletişim gelişimini nasıl etkilediğini ve

⇒yapmanız gereken değişiklikleri

⇒oyun ve okumada UYUMLU ebeveyn olmayı

⇒bu aktiviteleri çok daha keyifli bir hale getirmeyi

öğrenebilirsiniz.

Çocuğunu Desteklemeye hemen başlamak için Oyun ve Okuma Zamanı’nı incele

Ayrıca, çocuğunuzun dil gelişimini zenginleştirmeye yardımcı olacak günlük ipuçları ve araçlar için beni Instagram (@bicirbicir.co) ve YouTube’da (Buket ile Bıcır Bıcır) takip ettiğinizden emin olun.

ÖNEMLİ!

Bu test, çocuğunuzun dil becerilerinin teşhisi veya resmi bir değerlendirmesi değildir. Bu, cevaplarınıza dayalı olarak, çocuğunuzun dil gelişimi hakkında size genel bir fikir veren otomatik bir testtir. Resmi bir değerlendirme çok daha fazla soru içerecektir.

Çocuğunuzun gelişimiyle ilgili HERHANGİ BİR sorunuz veya endişeniz varsa, çocuk doktorunuza ve/veya diplomalı bir dil ve konuşma terapistine danışın.

Son olarak, çocuğunuz hakkındaki bilginize dayanarak aldığınız sonuçlar yanlış görünüyorsa, testi tekrar yapmaktan çekinmeyin.

Buket Öztekin

Merhaba, ben Buket Öztekin

(Uzman dil ve konuşma terapisti, Dr.)

👋 Hayatın en ödüllendirici zorluklarından birinde size yardım etmek için buradayım. Amacım, ebeveynleri doğru bilgiyle güçlendirmek ve birçok ailenin ve çocuğun hayatına dokunmak.

Hayatın ilk yıllarındaki zengin dil ortamının çocukların beyin, sosyal, duygusal ve akademik gelişimi için ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz.

Ebeveynler ise çocuklarının en iyi ve en doğal öğretmenleridir. Bu zengin dil ortamını çocuklarına ancak onlar sağlayabilirler.

Anne ve babalar çocuklarını güvenle desteklemeyi öğrendiklerinde neler olmaz ki?

Fakat bazen bir ebeveyn olarak stresli hissetmeniz tamamen normal. Ben de bu yüzden buradayım. Birlikte çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini geliştirebilir, değiştirebilir 

Bunu yapmanın yolu da sizin çocuğunuzla doğru bir şekilde iletişim kurabilmenizden geçiyor.

Haydi o zaman, çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini birlikte destekleyelim.