Güzel gidiyorsunuz! Desteğe devam.

Bu sayfada verdiğiniz cevaplar doğrultusunda çocuğunuzu daha iyi destekleyebilmeniz için size verdiğim tavsiyeleri göreceksiniz.

Bebeğiniz şu anda keşif evresinde. Peki bu ne demek oluyor?

Yeni doğan bir bebekle 6 aylık bebek arasında oldukça fark vardır. Ama hayatının ilk 6 ayında bebeğinizden iletişim ve dil açısından beklediklerimizden bazıları şunlar:

Bebeğiniz nasıl hissettiğine ve etrafında olan bitene tepki veriyor. Ancak, şu an için aklındaki belli bir amaç doğrultusunda, size belli bir mesajı yollamak için iletişim kurmuyor.

Yani, daha çok dürtüsel olarak hareket ediyor diyebiliriz.

Karnı acıktığında ve bir şey onu rahatsız ettiğinde ağlıyor, bir şeyi istemezse başka tarafa dönüyor, bir şey hoşuna gittiğinde de o tarafa dönüyor, gülüyor ve tatlı sesler çıkarıyor.

Bebeğiniz gün geçtikçe etrafında olup bitenin daha da farkında. Kelimeleri anlamasa da bazı yüzleri, nesneleri ve sesleri tanımaya başlıyor. Başını özellikle anne ve babanın sesine çevirip, yüksek sesler veya hızlı hareketler gibi ani değişikliklerden irkiliyor.

Bebeğiniz siz konuşurken yüzünüze bakıp size gülümseyerek göz kontağı kurmaya başlamış olabilir.

Sözlerinizi anlamasa da, sesinizin tonuna tepki verebilir. Hatta sesinizin tonundan üzgün mü, yoksa kızgın mı olduğunuzu da anlayabilir.

Ayrıca size çok bariz mesajlar yollamasa bile, kendini ifade edebilir. Örneğin; heyecanlandığında sallanmak, tekmelemek ve garip sesler çıkartmak gibi.

0-6 ay arasında bebeğinizin çıkardığı sesler:

ağlamak, bağırmak, gülmek

agulamak (aaaaa, oooooo, guuuu)

ve babıldamak (baba- dada-nana)

olarak gelişecektir.

Bu sesler, kelimelerin oluşmasının ilk aşamalarıdır.

Bu aşamada yapabilecekleriniz:

– onunla anda kalmak,

– göz kontağına ve yüz yüze olmaya odaklanmak,

– bol bol sesler çıkarıp taklit becerileri üzerine yoğunlaşmak,

– onunla sohbet eder gibi sıra alarak sesler çıkarmak

– onun baktığı şeyler hakkında konuşmak

– bebeğe yönelik konuşma (tiz sesle, daha melodik ve heyecanlı)

– kitapları ve nesneleri keşfetmek (ısırma, vurma ve atma da olsa)

– onun size dürtüsel olarak yolladığı mesajları kelimelere dökmek (karnın aç, gazın var, heyecanlandın, bunu çok sevdin!)

ÇOK DİLLİLİKLE İLGİLİ KONULAR İÇİN OKUMAYA DEVAM EDİN

Çocuğunuz şimdiden birden fazla dil duyuyor olabilir. Belki de çocuğunuz şimdilik evde bir dil duyuyor ve kreşe başladığında başka bir dili daha duyacak.

Çok dilliğin birçok çeşidi var, değil mi? 🙂

Bunun yanında çok dillilikle ilgili yanlış bilinen birçok şey, hem ebeveynlerin yanlış yönlendirilmesine hem de çocukların yanlış desteklenmesine sebep olabiliyor.

Hayal kırıklığı istemiyoruz. 🙂

Çok dilli ebeveynlerin aldığı bazı tavsiye ve fikirler:

”Çocuğun geç konuşabilir, bu normal!” (HAYIR!)

”Çocuğun dilleri karıştıracak, o yüzden onunla sadece tek bir dili konuşun.” (Peki ya diğer diller?)

”Çocuğun dilleri sünger gibi çekecek, sen hiç merak etme.” (Hayal kırıklığı mı?)

”Çocuğunla sadece toplum dilini konuş, yoksa geri kalır.”

ve daha birçok ilginç öneri.

Bunu maalesef çocuk doktorları ya da öğretmenler bile yapabiliyor. 

Yıllardır çok dilli çocuklarla ve onların ebeveynleriyle çalışıyorum. 

Hem araştırmalar, hem de deneyime dayanarak çok dilli çocukların dillerini sünger gibi çekmediği ve özellikle de ev dillerinin çok iyi bir şekilde olabildiğince erken desteklenmeye başlanması gerektiğini bugün çok iyi biliyoruz. 

Bunun yanında çok dilliliğin geç konuşmaya yol açmaması ama çok dili çocukların dillerinin çok daha bilinçli desteklenmesi gerektiği de cabası.

Çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerinin gelişmesinin en güzel yolu, onunla zaten yaptığınız rutinlerde gizli.

Örneğin, bez değiştirirken, banyoda veya mendille bile onun dil becerilerini o kadar iyi destekleyebilirsiniz ki! 

Bu da demek oluyor ki, doğru stratejileri rutinlerinizde kullanarak çocuğunuzun dil becerileri gelişecektir.

Şu anda çocuğunuz için yapabileceğiniz en iyi şey, kendinizi çok dillilik ve dil gelişimi konusunda donatmak ve çocuğunuzu bu doğrultuda desteklemek.

Benim size verebileceğim uzman tavsiyelerini ise aşağıda paylaşacağım.

ÇOCUĞUNUZU EN İYİ ŞEKİLDE DESTEKLEMENİZ İÇİN BEN SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM?

Çocuğunuz birden fazla dil konuşacaksa, şimdiden birçok sorunuzun ve endişenizin olması da normal. 

Son 8 yıldır çok dilli çocukların ebeveynleriyle çalışıyorum ve karşılaşılan bütün zorluklar, endişeler ve zaferlere hakimim. 

Çocuğunuzun iletişim ve dil gelişimi serüveninde daha aktif olmak ve çocuğunuzun dil gelişimini destekleyerek bu ivmeyi sürdürmek istiyorsanız Çok Dilli Çocuğum eğitimini incelemenizi öneririm. 

Bu eğitimde hem sorularınızın cevabını bulacak hem de hiç aklınıza gelmeyen şeyleri şimdiden öğrenip çocuğunuzu en doğru biçimde destekleyebileceksiniz.

Çocuğum daha çok küçük. Beklemeli miyim?

Hayır!

Özellikle çocuğunuzun daha çok küçük olduğu şu zamanlarda aşağıdaki 4 adıma hakim olmanız demek, ektiklerinizin meyvelerini de en iyi şekilde toplamanız demek.

Neden bekleyesiniz ki?

Ne kadar erken o kadar iyi.

Bu eğitimde öğreneceğiniz 4 adım ile:

  • Çok dillilik konusunda bilmeniz gereken bütün teorik bilgiyi öğrenecek (Bu şekilde çocuğunuzdan gerçekten neler beklemeniz gerekiyor anlayacaksınız.)
  • Çocuğunuzun dil hedeflerini belirleyecek (Beklentileriniz ve hedefleriniz nasıl olmalı? Çocuğunuz konuştuğu dillerde hangi dereceye, nasıl gelebilir?)
  • Dil planınızı yapacak (Tamam, hedefleri belirlediniz ama planımız ne? Onu desteklemeden önce bir plan yapalım.)
  • Çocuğunuzun dil becerilerini ve çok dilliliğini en iyi şekilde destekleyebileceksiniz. İşte en eğlenceli ve pratik bölüm de bu.

Sonuç olarak da, çocuğunuza çok dilliliğin ve güvenle iletişimin en güzel armağanlarını vereceksiniz.

Çocuğunu Desteklemeye hemen başlamak için Çok Dilli Çocuğum’u incele

Ayrıca, çocuğunuzun dil gelişimini zenginleştirmeye yardımcı olacak günlük ipuçları ve araçlar için beni Instagram (@bicirbicir.co) ve YouTube’da (Buket ile Bıcır Bıcır) takip ettiğinizden emin olun.

ÖNEMLİ!

Bu test, çocuğunuzun dil becerilerinin teşhisi veya resmi bir değerlendirmesi değildir. Bu, cevaplarınıza dayalı olarak, çocuğunuzun dil gelişimi hakkında size genel bir fikir veren otomatik bir testtir. Resmi bir değerlendirme çok daha fazla soru içerecektir.

Çocuğunuzun gelişimiyle ilgili HERHANGİ BİR sorunuz veya endişeniz varsa, çocuk doktorunuza ve/veya diplomalı bir dil ve konuşma terapistine danışın.

Son olarak, çocuğunuz hakkındaki bilginize dayanarak aldığınız sonuçlar yanlış görünüyorsa, testi tekrar yapmaktan çekinmeyin.

Buket Öztekin

Merhaba, ben Buket Öztekin

(Uzman dil ve konuşma terapisti, Dr.)

👋 Hayatın en ödüllendirici zorluklarından birinde size yardım etmek için buradayım. Amacım, ebeveynleri doğru bilgiyle güçlendirmek ve birçok ailenin ve çocuğun hayatına dokunmak.

Hayatın ilk yıllarındaki zengin dil ortamının çocukların beyin, sosyal, duygusal ve akademik gelişimi için ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz.

Ebeveynler ise çocuklarının en iyi ve en doğal öğretmenleridir. Bu zengin dil ortamını çocuklarına ancak onlar sağlayabilirler.

Anne ve babalar çocuklarını güvenle desteklemeyi öğrendiklerinde neler olmaz ki?

Fakat bazen bir ebeveyn olarak stresli hissetmeniz tamamen normal. Ben de bu yüzden buradayım. Birlikte çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini geliştirebilir, değiştirebilir 

Bunu yapmanın yolu da sizin çocuğunuzla doğru bir şekilde iletişim kurabilmenizden geçiyor.

Haydi o zaman, çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini birlikte destekleyelim.