Güzel gidiyorsunuz! Desteğe devam.

Bu sayfada verdiğiniz cevaplar doğrultusunda  çocuğunuzu daha iyi destekleyebilmeniz için size verdiğim tavsiyeleri göreceksiniz.

Cevaplarınıza göre, çocuğunuz üç veya daha fazla kelimeyi birleştirerek cümleler kurabiliyor, bu harika.

  • 3 yaşında 3 ya da 4 kelimeli cümleleri olması beklediğimiz bir şey.
  • 4 yaşındaki bir çocuk ise artık dil becerilerinde çok daha ilerlemiş, kısa cümlelerle de olsa kendini ifade edebiliyor, sohbette sıra alabiliyor ve minik hikayeler anlatabiliyor olmalı.

Verdiğiniz cevaplara göre, çocuğunuzun anlaşılırlığıyla ilgili endişeleriniz var gibi görünüyor.

Konuşma anlaşılırlığına geldiğimizde, bu yaş aralığında bazı hataların olması normal.

Bunun yanında, 4 yaş genel olarak anlaşılırlığın çok daha iyi olduğu bir yaştır.

3 yaşındaki bir çocuğun yabancılar tarafından anlaşılırlığı %50- %75 arası olabilirken, 4 yaşında bu genel olarak %90’lara kadar çıkar. Tabii ki uzun kelimelerde ve cümlelerde anlaşılırlık düşebilir.

Örneğin, 3 yaşındaki bir çocuk f, v, z gibi seslerde zorlanabilir.

4 yaşında bir çocuğun ise henüz /r/ sesini söyleyememesini de normal karşılarız.

Bütün beceriler gibi, konuşma becerisi de çocuk büyüdükçe gelişir.

Eğer çocuğunuzun bu yaş aralığında anlaşılırlığı yukarıda belirttiğimden daha da düşükse bir dil ve konuşma terapistinden değerlendirme alıp çocuğunuzun yaptığı hataların yaşına uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Çocuğunuz bu yaş aralığındaysa ve dil becerileri güzel ilerliyorsa onunla artık bazı okuma-yazma öncesi becerileri de çalışabilirsiniz.

(Bununla ilgili tavsiyelerimi ilerleyen zamanlarda e-posta olarak alacaksınız.)

Çocuğunuzun iletişim ve dil gelişimi serüveninde daha aktif olmak ve çocuğunuzun dil gelişimini destekleyerek bu ivmeyi sürdürmek istiyorsanız Çok Dilli Çocuğum ebeveyn eğitimine göz atmanızı öneririm.

Çocuğunuz 4 yaşından küçükse ve dil becerileri de bu şekilde ilerliyorsa onun çok dilliliğini destekleyerek ona en güzel hediyeyi verebilirsiniz. 

Bu eğitim size iki veya daha fazla dil konuşan çocuğunuzun dil hedeflerini belirlemek, dil planını yapmak ve dil becerilerini destekleyebilmeniz için gereken bütün araçları verecek. 

ÇOK DİLLİLİKLE İLGİLİ KONULAR İÇİN OKUMAYA DEVAM EDİN

Çocuğunuz şimdiden birden fazla dil duyuyor olabilir. Belki de çocuğunuz şimdilik evde bir dil duyuyor ve kreşe başladığında başka bir dili daha duyacak.

Çok dilliğin birçok çeşidi var, değil mi? 🙂

Bunun yanında çok dillilikle ilgili yanlış bilinen birçok şey, hem ebeveynlerin yanlış yönlendirilmesine hem de çocukların yanlış desteklenmesine sebep olabiliyor.

Hayal kırıklığı istemiyoruz. 

Çok dilli ebeveynlerin duyduğu tavsiye ve fikirlerden bazıları:

”Çocuğun geç konuşabilir, bu normal!” (HAYIR!)

”Çocuğun dilleri karıştıracak, o yüzden onunla sadece tek bir dili konuşun.” (Peki ya diğer diller?)

”Çocuğun dilleri sünger gibi çekecek, sen hiç merak etme.” (Hayal kırıklığı mı?)

”Çocuğunla sadece toplum dilini konuş, yoksa geri kalır.”

Bunu maalesef çocuk doktorları ya da öğretmenler bile yapabiliyor. 

Yıllardır çok dilli çocuklarla ve onların ebeveynleriyle çalışıyorum. 

Hem araştırmalar, hem de deneyime dayanarak çok dilli çocukların dillerini sünger gibi çekmediği ve özellikle de ev dillerinin çok iyi bir şekilde olabildiğince erken desteklenmeye başlanması gerektiğini bugün çok iyi biliyoruz. 

Bunun yanında çok dilliliğin geç konuşmaya yol açmaması ama çok dili çocukların dillerinin çok daha bilinçli desteklenmesi gerektiği de cabası.

Çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerinin gelişmesinin en güzel yolu, onunla zaten yaptığınız rutinlerde gizli.

Bu da demek oluyor ki, doğru stratejileri rutinlerinizde kullanarak çocuğunuzun dil becerileri gelişecektir.

Şu anda çocuğunuz için yapabileceğiniz en iyi şey, kendinizi çok dillilik ve dil gelişimi konusunda donatmak ve çocuğunuzu bu doğrultuda desteklemek.

Benim size verebileceğim uzman tavsiyelerini ise aşağıda paylaşacağım.

Sizin için önerdiğim eğitim: ÇOK DİLLİ ÇOCUĞUM

Bu eğitiminden nasıl yararlanabileceğinizi daha iyi öğrenmek için okumaya devam edin.

çok dilli, çift dilli, iki dil konuşan çocuk

ÇOCUĞUNUZU EN İYİ ŞEKİLDE DESTEKLEMENİZ İÇİN BU KURS SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİR?

Çocuğunuz birden fazla dil konuşacaksa, şimdiden birçok sorunuzun ve endişenizin olması da normal. 

Son 8 yıldır çok dilli çocukların ebeveynleriyle çalışıyorum ve karşılaşılan bütün zorluklar, endişeler ve zaferlere hakimim. 

Çocuğunuzun iletişim ve dil gelişimi serüveninde daha aktif olmak ve çocuğunuzun dil gelişimini destekleyerek bu ivmeyi sürdürmek istiyorsanız Çok Dilli Çocuğum eğitimini incelemenizi öneririm. 

Bu eğitimde hem sorularınızın cevabını bulacak hem de hiç aklınıza gelmeyen şeyleri şimdiden öğrenip çocuğunuzu en doğru biçimde destekleyebileceksiniz.

Hiçbir zaman geç değil!

Bu eğitimde öğreneceğiniz 4 adım ile:

  • Çok dillilik konusunda bilmeniz gereken bütün teorik bilgiyi öğrenecek (Bu şekilde çocuğunuzdan gerçekten neler beklemeniz gerekiyor anlayacaksınız.)
  • Çocuğunuzun dil hedeflerini belirleyecek (Beklentileriniz ve hedefleriniz nasıl olmalı? Çocuğunuz konuştuğu dillerde hangi dereceye, nasıl gelebilir?)
  • Dil planınızı yapacak (Tamam, hedefleri belirlediniz ama planımız ne? Onu desteklemeden önce bir plan yapalım.)
  • Çocuğunuzun dil becerilerini ve çok dilliliğini en iyi şekilde destekleyebileceksiniz. İşte en eğlenceli ve pratik bölüm de bu.

Sonuç olarak da çocuğunuza çok dilliliğin ve güvenle iletişimin en güzel armağanlarını vereceksiniz!

Çocuğunu Desteklemeye hemen başlamak için Çok Dilli Çocuğum ebeveyn eğitimini incele

Ayrıca, çocuğunuzun dil gelişimini zenginleştirmeye yardımcı olacak günlük ipuçları ve araçlar için beni Instagram (@bicirbicir.co) ve YouTube’da (Buket ile Bıcır Bıcır) takip ettiğinizden emin olun.

ÖNEMLİ!

Bu test, çocuğunuzun dil becerilerinin teşhisi veya resmi bir değerlendirmesi değildir. Bu, cevaplarınıza dayalı olarak, çocuğunuzun dil gelişimi hakkında size genel bir fikir veren otomatik bir testtir. Resmi bir değerlendirme çok daha fazla soru içerecektir.

Çocuğunuzun gelişimiyle ilgili HERHANGİ BİR sorunuz veya endişeniz varsa, çocuk doktorunuza ve/veya diplomalı bir dil ve konuşma terapistine danışın.

Son olarak, çocuğunuz hakkındaki bilginize dayanarak aldığınız sonuçlar yanlış görünüyorsa, testi tekrar yapmaktan çekinmeyin.

Buket Öztekin

Merhaba, ben Buket Öztekin

(Uzman dil ve konuşma terapisti, Dr.)

👋 Hayatın en ödüllendirici zorluklarından birinde size yardım etmek için buradayım. Amacım, ebeveynleri doğru bilgiyle güçlendirmek ve birçok ailenin ve çocuğun hayatına dokunmak.

Hayatın ilk yıllarındaki zengin dil ortamının çocukların beyin, sosyal, duygusal ve akademik gelişimi için ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz.

Ebeveynler ise çocuklarının en iyi ve en doğal öğretmenleridir. Bu zengin dil ortamını çocuklarına ancak onlar sağlayabilirler.

Anne ve babalar çocuklarını güvenle desteklemeyi öğrendiklerinde neler olmaz ki?

Fakat bazen bir ebeveyn olarak stresli hissetmeniz tamamen normal. Ben de bu yüzden buradayım. Birlikte çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini geliştirebilir, değiştirebilir 

Bunu yapmanın yolu da sizin çocuğunuzla doğru bir şekilde iletişim kurabilmenizden geçiyor.

Haydi o zaman, çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini birlikte destekleyelim.