Güzel gidiyorsunuz! Desteğe devam.

Bu sayfada verdiğiniz cevaplar doğrultusunda  çocuğunuzu daha iyi destekleyebilmeniz için size verdiğim tavsiyeleri göreceksiniz. 

Cevaplarınıza göre çocuğunuzun dil becerileriyle ilgili onun yaşına uygun olmayan bir endişeniz yok.

Çocuğunuz yaşından beklendiği gibi, üç veya daha fazla kelimeyi birleştirerek cümleler kurabiliyor, bu harika.

  • 3 yaşındaki bir çocuğun 3 ya da 4 kelimeli cümleler kurmasını bekliyoruz.
  • 4 yaşındaki bir çocuk ise artık dil becerilerinde çok daha ilerlemiş, kısa cümlelerle de olsa kendini ifade edebiliyor, sohbette sıra alabiliyor ve minik hikayeler anlatabiliyor olmalı.

Siz de bu ivmenin devam etmesini ve çocuğunuzun dil becerilerini yukarı yönlü bir yörüngede ilerlemesini sağlamak istiyor olmalısınız.

Konuşma anlaşılırlığına geldiğimizde ise bu her iki yaşta da bazı hataların olması normal olmakla birlikte, 4 yaş genel olarak anlaşılırlığın çok daha iyi olduğu bir yaştır.

3 yaşındaki bir çocuğun yabancılar tarafından anlaşılırlığı %50- %75 arası olabilirken, 4 yaşında bu genel olarak %90’lara kadar çıkar.

Bu anlaşılırlık seviyesi, çocuğun söylediği kelimelerin ve cümlelerin uzunluğuna göre değişebilir.

Bütün beceriler gibi, konuşma becerisi de çocuk büyüdükçe gelişir.

Çocuğunuz bu yaş aralığındaysa ve dil becerileri güzel ilerliyorsa onunla artık bazı okuma-yazma öncesi becerileri de çalışabilirsiniz.

(Bu becerilerle ilgili bazı önerileri benden ilerleyen günlerde e-posta olarak alacaksınız.)

Sizin için önerdiğim eğitim: OYUN ve OKUMA ZAMANI

Bu eğitiminden nasıl yararlanabileceğinizi daha iyi öğrenmek için okumaya devam edin.

oyun ve okuma tanıtım

ÇOCUĞUNUZU EN İYİ ŞEKİLDE DESTEKLEMENİZ İÇİN BU KURS SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİR?

Çocuğunuz hızla büyüyor ve onunla oyun oynamak ve kitap okumak çok ama çok daha keyifli bir hale geliyor.

Bu da demek oluyor ki bu aktiviteleri en uyumlu şekilde yaptığınızda, çocuğunuzu hiç yorulmadan, keyifle destekleyebilirsiniz.

Çocuğunuzla oyun oynamak ve kitap okumakla ilgili kendinizi şimdiden geliştirip onu gelecekte de en iyi şekilde desteklemek istiyorsanız, Oyun ve Okuma Zamanı online ebeveyn eğitimini incelemenizi öneririm.

Bu eğitim, toplam 75 dakikalık video seminerlerinden ve yardımcı kaynaklardan oluşuyor ve çocuğunuzla iletişiminizi şimdiden en keyifli hale getirmeyi amaçlıyor.

Burada öğrendiklerinizle çocuğunuzu desteklemek için yıllarca kullanabileceğiniz altın değerinde bilgiler edinebilirsiniz.

Çocuğunuzun yaşı ve dil becerilerini düşündüğümüzde, bu eğitimin özellikle -MIŞ GİBİ OYUNLAR ve HİKAYE ANLATMAK ve YARATMAK ile ilgili kısımlar çok işinize yarayacak.

-MIŞ GİBİ OYUNLAR ve HİKAYE yaratmakla ilgili kısımlar çok işinize yarayacak.

En önemlisi de çocuğunuzla oyun oynama ve okuma vakti sırasında;

⇒ebeveynlik tarzınızın onun dil ve iletişim gelişimini nasıl etkilediğini

⇒yapmanız gereken değişiklikleri

⇒oyun ve okumada UYUMLU ebeveyn olmayı

⇒bu aktiviteleri çok daha keyifli bir hale getirmeyi

öğrenebilirsiniz.

Çocuğunu Desteklemeye hemen başlamak için Oyun ve Okuma Zamanı’nı incele

Ayrıca, çocuğunuzun dil gelişimini zenginleştirmeye yardımcı olacak günlük ipuçları ve araçlar için beni Instagram (@bicirbicir.co) ve YouTube’da (Buket ile Bıcır Bıcır) takip ettiğinizden emin olun.

ÖNEMLİ!

Bu test, çocuğunuzun dil becerilerinin teşhisi veya resmi bir değerlendirmesi değildir. Bu, cevaplarınıza dayalı olarak, çocuğunuzun dil gelişimi hakkında size genel bir fikir veren otomatik bir testtir. Resmi bir değerlendirme çok daha fazla soru içerecektir.

Çocuğunuzun gelişimiyle ilgili HERHANGİ BİR sorunuz veya endişeniz varsa, çocuk doktorunuza ve/veya diplomalı bir dil ve konuşma terapistine danışın.

Son olarak, çocuğunuz hakkındaki bilginize dayanarak aldığınız sonuçlar yanlış görünüyorsa, testi tekrar yapmaktan çekinmeyin.

Buket Öztekin

Merhaba, ben Buket Öztekin

(Uzman dil ve konuşma terapisti, Dr.)

👋 Hayatın en ödüllendirici zorluklarından birinde size yardım etmek için buradayım. Amacım, ebeveynleri doğru bilgiyle güçlendirmek ve birçok ailenin ve çocuğun hayatına dokunmak.

Hayatın ilk yıllarındaki zengin dil ortamının çocukların beyin, sosyal, duygusal ve akademik gelişimi için ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz.

Ebeveynler ise çocuklarının en iyi ve en doğal öğretmenleridir. Bu zengin dil ortamını çocuklarına ancak onlar sağlayabilirler.

Anne ve babalar çocuklarını güvenle desteklemeyi öğrendiklerinde neler olmaz ki?

Fakat bazen bir ebeveyn olarak stresli hissetmeniz tamamen normal. Ben de bu yüzden buradayım. Birlikte çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini geliştirebilir, değiştirebilir 

Bunu yapmanın yolu da sizin çocuğunuzla doğru bir şekilde iletişim kurabilmenizden geçiyor.

Haydi o zaman, çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini birlikte destekleyelim.