Desteğe devam.

Bu sayfada verdiğiniz cevaplar doğrultusunda  çocuğunuzu daha iyi destekleyebilmeniz için size verdiğim tavsiyeleri göreceksiniz. 

Çocuğunuz bir yaşından daha küçük ve ilk kelimeleri öğrenecek zamanı var.

Şu anda bebeğiniz keşif evresinin sonlarında ya da işaretlerle iletişim evresine geçmiş olabilir.

Bebeğiniz henüz keşif evresinde ise henüz belli bir amaç doğrultusunda iletişim kurmuyor ama daha çok nasıl hissettiğine ve etrafında olan bitene tepki veriyor.

Yani, daha çok dürtüsel olarak hareket ediyor diyebiliriz.

Karnı acıktığında ve bir şey onu rahatsız ettiğinde ağlıyor, bir şey istemezse başka tarafa dönüyor, bir şeyi hoşuna giderse ise o tarafa dönüyor, gülüyor ve sesler çıkarıyor.

İşaretlerle iletişim evresi ise keşif evresinden sonra gelen ve artık bebeklerin yalnızca dürtülerine tepki olarak değil, bilinçli olarak mesajlar yollamaya başladıkları evredir.

Tipik olarak gelişen çocuklarda yakşalık 8-12 ay arası gibi beklediğimiz bu evrede çocuklar henüz kelimeleri kullanmazlar fakat iletişim kurmak için birçok yol bilirler.

İlk aşamalarda bir şeyi istemek ya da reddetmek için gelişen iletişimde şunlar vardır:

– İşaret etmek

– Parmakla göstermek

– Hayır demek için başını sallamak

– Uzanmak

Daha ileriki aşamalarda ise bu iletişim daha da sosyal hale gelir ve şunları içerir:

– Merhaba ya da hoşçakal demek için hareketler yapmak

– Size bir şey anlatmak için işaretleri kullanmak

– İlginizi çekmek ve bir şeyi göstermek için işaretleri kullanmak

– Kendi özel işaretlerini yaratmak

– Soru sormak için sorgulayıcı bir ses tonuyla sesler çıkarmak

– Onun size yolladığı mesajları kelimelere dökmek

Verdiğiniz cevaplara göre çocuğunuzun henüz şunlardan birini ya da birkaçını yapmıyor;

– babıldama (4-9 aylar arasında)

-ismi söylendiğinde tepki verme (6-9 aylar arasında)

– bilindik nesne ve insan isimlerini anlama (8-12 aylar arasında)

Bu, çocuğunuzun yaşına ve gelişimine göre tamamen normal olabilir.

Eğer bu konularla ilgili endişeleriniz varsa bu endişelerinizi çocuğunuzun doktoruna bildirmeniz en iyisi olacaktır.

Bu şekilde eğer çocuğunuzun herhangi bir desteğe ihtiyacı varsa bunu sağlamış olursunuz. Şu anda ekstra bir desteğe ihtiyacı yoksa da bunu bilerek yola devam etmeniz en güzeli!

Bu aşamada onunla anda kalmak, göz kontağına ve aynı hizada olmaya odaklanmak, bol bol sesler çıkarıp taklit becerileri üzerine yoğunlaşmak, onunla sohbet eder gibi sıra almak yapabileceğiniz en güzel şeyler.

Onun size yolladığı mesajları gözlemleyip liderliğini takip ettiğinizde dil ve iletişim gelişimini çok çok iyi destekleyebilirsiniz.

Bunun yanında çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerinin gelişmesinin en güzel yolu, onunla zaten yaptığınız rutinlerde gizli.

Örneğin, bez değiştirirken ve mendille bile onun dil becerilerini o kadar iyi destekleyebilirsiniz ki!

ÇOCUĞUNUZU EN İYİ ŞEKİLDE DESTEKLEMENİZ İÇİN BEN SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM?

Çocuğunuz hızla büyüyor ve onunla oyun oynamak ve kitap okumak çok ama çok daha keyifli bir hale geliyor.

Ayrıca evet, çocuğunuzla 6 aylıkken bile onunla kitapları paylaşabilir, oyunlar oynayarak iletişiminizi ve dil becerilerini geliştirebilirsiniz.

Bu da demek oluyor ki bu aktiviteleri en uyumlu şekilde yaptığınızda, çocuğunuzu hiç yorulmadan, paniksiz bir şekilde destekleyebilirsiniz.

Çocuğunuzla oyun oynamak ve kitap okumakla ilgili kendinizi şimdiden geliştirip onu gelecekte de en iyi şekilde desteklemek istiyorsanız, Oyun ve Okuma Zamanı online ebeveyn eğitimini incelemenizi öneririm.

Bu eğitim, toplam 75 dakikalık video seminerlerinden ve yardımcı kaynaklardan oluşuyor ve çocuğunuzla iletişiminizi şimdiden en keyifli hale getirmeyi amaçlıyor.

Burada öğrendiklerinizle çocuğunuzu desteklemek için yıllarca kullanabileceğiniz altın değerinde bilgiler edinebilirsiniz.

En önemlisi de çocuğunuzla oyun oynama ve okuma vakti sırasında;

⇒ebeveynlik tarzınızın onun dil ve iletişim gelişimini nasıl etkilediğini ve

⇒yapmanız gereken değişiklikleri

⇒oyun ve okumada UYUMLU ebeveyn olmayı

⇒bu aktiviteleri çok daha keyifli bir hale getirmeyi

öğrenebilirsiniz.

Çocuğunu Desteklemeye hemen başlamak için Oyun ve Okuma Zamanı mini eğitimini incele

Ayrıca, çocuğunuzun dil gelişimini zenginleştirmeye yardımcı olacak günlük ipuçları ve araçlar için beni Instagram (@bicirbicir.co) ve YouTube’da (Buket ile Bıcır Bıcır) takip ettiğinizden emin olun.

ÖNEMLİ!

Bu test, çocuğunuzun dil becerilerinin teşhisi veya resmi bir değerlendirmesi değildir. Bu, cevaplarınıza dayalı olarak, çocuğunuzun dil gelişimi hakkında size genel bir fikir veren otomatik bir testtir. Resmi bir değerlendirme çok daha fazla soru içerecektir.

Çocuğunuzun gelişimiyle ilgili HERHANGİ BİR sorunuz veya endişeniz varsa, çocuk doktorunuza ve/veya diplomalı bir dil ve konuşma terapistine danışın.

Son olarak, çocuğunuz hakkındaki bilginize dayanarak aldığınız sonuçlar yanlış görünüyorsa, testi tekrar yapmaktan çekinmeyin.

Buket Öztekin

Merhaba, ben Buket Öztekin

(Uzman dil ve konuşma terapisti, Dr.)

👋 Hayatın en ödüllendirici zorluklarından birinde size yardım etmek için buradayım. Amacım, ebeveynleri doğru bilgiyle güçlendirmek ve birçok ailenin ve çocuğun hayatına dokunmak.

Hayatın ilk yıllarındaki zengin dil ortamının çocukların beyin, sosyal, duygusal ve akademik gelişimi için ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz.

Ebeveynler ise çocuklarının en iyi ve en doğal öğretmenleridir. Bu zengin dil ortamını çocuklarına ancak onlar sağlayabilirler.

Anne ve babalar çocuklarını güvenle desteklemeyi öğrendiklerinde neler olmaz ki?

Fakat bazen bir ebeveyn olarak stresli hissetmeniz tamamen normal. Ben de bu yüzden buradayım. Birlikte çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini geliştirebilir, değiştirebilir 

Bunu yapmanın yolu da sizin çocuğunuzla doğru bir şekilde iletişim kurabilmenizden geçiyor.

Haydi o zaman, çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini birlikte destekleyelim.