Ek destek gerekebilir.

Bu sayfada verdiğiniz cevaplar doğrultusunda  çocuğunuzu daha iyi destekleyebilmeniz için size verdiğim tavsiyeleri göreceksiniz. 

Verdiğiniz yanıtlara göre çocuğunuzun iletişim, alıcı dil ya da ifade edici dil becerilerini geliştirmek için ek desteğe ihtiyacı olabilir.

Çocuğunuz daha kelime üretmese bile, bazı kelime öncesi becerilerinin olmasını bekliyoruz.

Bu yüzden de iletişim, göz kontağı, ortak ilgi, anlama, size parmakla bir şeyi gösterme, ihtiyaç ve isteklerini size belirtme ve babıldama gibi birçok kelime öncesi beceriyi takip etmeliyiz.

Eğer bu gibi becerilerle ilgili bir endişeniz varsa çocuğunuzun doktoruna bunları bildirebilirsiniz.

Bunun yanında işitme testi yaptırmanız da gerebilir. (Bazı işitme ile ilgili problemler gözden kaçabiliyor.)

Konuşma becerisi, kelime öncesi birçok adımın gelişmesiyle birlikte ortaya çıkar.

Burada önemli olan, sadece kelimelere odaklanmaktansa öncelikle çocuğunuzun eksik adımlarını belirleyip ilk olarak onlara yoğunlaşmak.

Eğer çocuğunuzun gelişimiyle ilgili herhangi bir endişeniz var ise onun kontrollerini yaptırmak dışında, ortak ilgi, taklit becerisi ve alıcı dil becerilerini siz de en iyi şekilde destekleyebilirsiniz.

Beyin ve dilin hızla geliştiği bu aylarda one verebileceğiniz en ufak destek bile önemli.

İletişim geliştirme fırsatlarının en güzelleri, çocuğunuzla yaptığınız rutin ve aktivitelerde gizli.

Bu da demek oluyor ki, doğru stratejileri rutinlerinizde kullanarak çocuğunuzun iletişim ve dil gelişimini en güzel şekilde destekleyebilirsiniz.

Bunu çocuğunuz terapi alsa da almasa da yapabilirsiniz.

Fakat çocuğunuzun durumuna göre bireysel terapi ve yönlendirme ihtiyacını gözden geçirmeniz önemli.

Sizin için önerdiğim eğitim: KONUŞMA ZAMANI 

Bu eğitiminden nasıl yararlanabileceğinizi daha iyi öğrenmek için okumaya devam edin.

geç konuşan

ÇOCUĞUNUZU EN İYİ ŞEKİLDE DESTEKLEMENİZ İÇİN BEN SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM?

Çocuğunuzun iletişim ve dil gelişimi serüveninde daha aktif olmak ve çocuğunuzun dil gelişimini destekleyerek bu ivmeyi sürdürmek istiyorsanız şu ana kadar onlarca ebeveynin yoluna ışık olan Konuşma Zamanı ebeveyn eğitimini incelemelisiniz.

Bu eğitim, çocuğunuz terapi alırken, terapi için beklerken ya da doktorunuzun ”biraz daha bekleyip değerlendirelim” dediği o dönemlerde çocuğunuzu güvenle ve en doğru adımlarla desteklemek için gereken bilgiyi size sağlayacak.

Konuşma Zamanı’nda, çocuğunuzun kelime öncesi becerilerinden, cümlelere desteklemekle ilgili adım adım yolları öğrenebilir ve çocuğunuzu en iyi yöntemlerle, güvenle desteklemeye başlayabilirsiniz. Bunun yanında eğitimin içerdiği bonuslar ve kaynaklar ile çocuğunuzla oyunlarda ve rutinlerde odaklanabileceğiniz kelimeler, işaretleri kullanmak ve daha pek çok konuda pratik bilgiye ulaşabilirsiniz.

TEMELİMİZİ ATALIM modülünde bazı temel bilgileri öğrenip daha sonra KELİMELERDEN ÖNCE ve DİLİ DOĞAL OLARAK GELİŞTİRMEK İÇİN STRATEJİLER modüllerini bol bol uygulamanızı, ve bir süre sonra da KELİMELERİ ÇAĞIRIYORUZ kısmına geçmenizi öneririm.

Bunun yanında İŞARETLER ve İŞARET DİLİ bonus bölümünü çalışarak oradan çocuğunuzla iletişiminizi kuvvetlendirecek ve çocuğunuz henüz konuşmasa bile kendini işaretlerle anlatmasını destekleyecek bilgileri edinebilirsiniz.

Eğitimin kaynaklarından olan BASAMAKLARI TIRMANDIRAN OYUNLARI mutlaka oynayın. Bu kaynak, çocukların konuşmadan önce tırmanması gereken basamaklara odaklanan çok kolay aktivitelerden oluşuyor. Özellikle ilk basamaklardaki etkileşim, göz kontağı, sıra alma ve ortak ilgiye dayalı oyunlardan hangileri size daha uygunsa onları da oynayarak çocuğunuzu keyifle desteklemeye başlayabilirsiniz.

Çocuğunu Desteklemeye hemen başlamak için Konuşma Zamanı’nı incele

Ayrıca, çocuğunuzun dil gelişimini zenginleştirmeye yardımcı olacak günlük ipuçları ve araçlar için beni Instagram (@bicirbicir.co) ve YouTube’da (Buket ile Bıcır Bıcır) takip ettiğinizden emin olun.

ÖNEMLİ!

Bu test, çocuğunuzun dil becerilerinin teşhisi veya resmi bir değerlendirmesi değildir. Bu, cevaplarınıza dayalı olarak, çocuğunuzun dil gelişimi hakkında size genel bir fikir veren otomatik bir testtir. Resmi bir değerlendirme çok daha fazla soru içerecektir.

Çocuğunuzun gelişimiyle ilgili HERHANGİ BİR sorunuz veya endişeniz varsa, çocuk doktorunuza ve/veya diplomalı bir dil ve konuşma terapistine danışın.

Son olarak, çocuğunuz hakkındaki bilginize dayanarak aldığınız sonuçlar yanlış görünüyorsa, testi tekrar yapmaktan çekinmeyin.

Buket Öztekin

Merhaba, ben Buket Öztekin

(Uzman dil ve konuşma terapisti, Dr.)

👋 Hayatın en ödüllendirici zorluklarından birinde size yardım etmek için buradayım. Amacım, ebeveynleri doğru bilgiyle güçlendirmek ve birçok ailenin ve çocuğun hayatına dokunmak.

Hayatın ilk yıllarındaki zengin dil ortamının çocukların beyin, sosyal, duygusal ve akademik gelişimi için ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz.

Ebeveynler ise çocuklarının en iyi ve en doğal öğretmenleridir. Bu zengin dil ortamını çocuklarına ancak onlar sağlayabilirler.

Anne ve babalar çocuklarını güvenle desteklemeyi öğrendiklerinde neler olmaz ki?

Fakat bazen bir ebeveyn olarak stresli hissetmeniz tamamen normal. Ben de bu yüzden buradayım. Birlikte çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini geliştirebilir, değiştirebilir 

Bunu yapmanın yolu da sizin çocuğunuzla doğru bir şekilde iletişim kurabilmenizden geçiyor.

Haydi o zaman, çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini birlikte destekleyelim.