Desteğe devam.

Bu sayfada verdiğiniz cevaplar doğrultusunda  çocuğunuzu daha iyi destekleyebilmeniz için size verdiğim tavsiyeleri göreceksiniz. 

Cevaplarınıza göre, çocuğunuzun kelime öncesi becerilerinden olan anlama ve iletişim başlatma gibi becerileriyle ilgili endişeleriniz yok.

Bunun yanında verdiğiniz yanıtları dil gelişimiyle ilgili bazı önemli noktalar ile karşılaştırırken, çocuğunuzun bazı açılardan yaşından beklenenin gerisinde olabileceği ihtimalini görüyoruz. 

Her çocuk kendi zamanında gelişir ve çocuğunuzun kelime sayısı onun gelişimini değerlendirmekteki tek kriterimiz değil.

Ancak kelime sayısı çocukların dil gelişiminde bize somut bir referans noktası sağlıyor.

Hangi aylarda çocuğunuzdan neyi beklediğimizi bilmek, onu çok daha iyi destekleyebilmemiz için önemli.

Bunun yanında çocuğunuzun becerilerini geliştirmek için zamanı olduğunu da biliyoruz. 

Çocuğunuzun kelime sayısı ne olursa olsun, bu aylarda ona verebileceğiniz en ufak destek bile önemli. 

Yıllardır dil ve konuşma gecikmesi olan çocukların ebeveynleriyle çalışan bir uzman olarak şunu biliyorum:

Bazen ebeveynler, çocuklarıyla ”sürekli konuşmak” ya da onları ”anlamamış gibi yapmak” hatalarına düşerek dil ve konuşma becerilerini artırmak için en önemli şeyler olduğunu düşünür. 

Bunların pek de işe yaramadığını görmek ise hayal kırıklığına yol açıyor.

Bunun sebeplerinden biri de çocuğun henüz ondan beklenen kelimeleri üretmeye hazır olmaması. 

Yapmamız gereken onu kelime öncesi becerilerden başlayarak adım adım desteklemek.

Çocuğunuzun iletişimi, ortak ilgisi, yönergeleri ve isimleri anlaması, taklit becerileri gibi birçok kelime öncesi beceriyi takip etmeli ve çocuğunuzu eksik kalan alanlarda iyice desteklemeliyiz. (Evet, bunların birçoğunu siz de ilerletebilirsiniz.)

Tavsiyem, çocuğunuzun doktorundan ve gerekirse bir dil ve konuşma terapistinden değerlendirme almanız. Bu şekilde çocuğunuz için bir erken müdahale planı yapılması gerekiyorsa bunu öğrenmiş olursunuz. 

Ancak süreç ya da sonuç ne olursa olsun, sizin çocuğunuzu evde doğru ve etkili stratejilerle desteklemeniz bu süreci çok daha hızlandıracak ve çocuğunuz için faydalı olacak.

ÇOK DİLLİKLE İLGİLİ KONULAR İÇİN OKUMAYA DEVAM EDİN

Çocuğunuz şimdiden birden fazla dil duyuyor olabilir. Belki de çocuğunuz şimdilik evde bir dil duyuyor ama kreşe başladığında başka bir dili daha duymaya başlayacak.

Çok dilliğin birçok çeşidi var, değil mi? 🙂

Bunun yanında çok dillilikle ilgili yanlış bilinen birçok şey, hem ebeveynlerin yanlış yönlendirilmesine hem de çocukların yanlış desteklenmesine sebep olabiliyor.

Çok dilli ebeveynlerin duyduğu bazı tavsiye ve fikirler:

”Çocuğun geç konuşacak, bu normal!” (HAYIR!)

”Çocuğun dilleri karıştıracak, o yüzden onunla sadece tek bir dili konuşun.” (Peki ya diğer diller?)

”Çocuğun dilleri sünger gibi çekecek, sen hiç merak etme.” (Hayal kırıklığı mı?)

”Çocuğunla sadece toplum dilini konuş, yoksa geri kalır.”

”Çocuğun zaten dilleri sünger gibi çekecek, merak etme!”

Bunları ne yazık ki çocuk doktorları ya da öğretmenler bile söyleyebiliyor.

Bunun yanında çok dilli çocuk yetiştiren ebeveynlerin belli hedefler ve plan doğrultusunda ilerlememesi de birçok hayal kırıklığının habercisi oluyor. (Çocuğun ana dilini konuşamaması gibi.)

Yıllardır çok dilli çocuklarla ve onların ebeveynleriyle çalışıyorum.

Hem araştırmalar, hem de deneyimime dayanarak çok dilli çocukların dillerini sünger gibi çekmediği ve özellikle de ev dilinin (ya da azınlık dilinin) çok iyi bir şekilde olabildiğince erken desteklenmeye başlanması gerektiğini çok iyi biliyoruz.

Şu anda çocuğunuz için yapabileceğiniz en iyi şey, kendinizi çok dillilik ve dil gelişimi konusunda donatmak ve çocuğunuzu bu doğrultuda olabildiğince desteklemek.

Çocuğunuz için şu anda yapabileceklerinizin bir özeti:

1) gereken uzmanlardan değerlendirme almak

2) kelime öncesi becerileri daha da çok çalışmak (ortak ilgi, sıra alma, taklit gibi beceriler)

3) onunla kendinizi en rahat ettiğiniz dilde konuşmanız ve bu dili (ya da çocuğunuzun en rahat ettiği dili) en iyi şekilde desteklemek ve yaşı seviyesine çekmeye çalışmak. (Çocuğunuzun en az bir dilde kendini yaşı seviyesinde ifade edebilmesi önemli.)

4) dil planınızı yapmak (çok dillilik için gerekli bir adım olabilir)

Bunlarla ilgili önerilerim için okumaya devam edin:

Sizin için önerdiğim eğitim: KONUŞMA ZAMANI ve/veya özel danışmanlık

Bu eğitiminden nasıl yararlanabileceğinizi daha iyi öğrenmek için okumaya devam edin.

geç konuşan

ÇOCUĞUNUZU EN İYİ ŞEKİLDE DESTEKLEMENİZ BU EĞİTİM SİZE NASIL YARDIMCI OLACAK?

Çocuğunuz birden fazla dil konuşacaksa, bunun yanında kelime sayısı da yaşına göre azsa endişelerinizin olması normal.

Size önerim, ilk olarak Konuşma Zamanı eğitimini inceleyerek çocuğunuzun dil becerilerini desteklemeniz.

İmkanınız dahilinde bu eğitime ÖZEL paket ile katılabilir ve size özel çok dilli dil planını yapmak, sorularınızı sormak ya da uygulamalarınız için video geri bildirimi almak seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. 

Bu eğitimde TEMELİMİZİ ATALIM modülünde bazı temel bilgileri öğrenip daha sonra KELİMELERDEN ÖNCE ve DİLİ DOĞAL OLARAK GELİŞTİRMEK İÇİN STRATEJİLER modüllerini bol bol uygulamanızı, ve bir süre sonra da KELİMELERİ ÇAĞIRIYORUZ kısmına geçmenizi öneririm.

Bu şekilde, yukarıda size bahsettiğim birçok beceriyi sistematik bir şekilde ve doğru adımları atarak destekleyebilir, çocuğunuzun eksikliklerini tamamlamak için siz de aktif olabilirsiniz!

Eğitimin İŞARETLER ve İŞARET DİLİ bonus bölümünü çalışarak oradan çocuğunuzla iletişiminizi kuvvetlendirecek ve çocuğunuz henüz konuşmasa bile kendini işaretlerle anlatmasını destekleyecek bilgileri edinebilirsiniz.

Eğitimin kaynaklarından olan RUTİNLER ve OYUNLARLA DİL GELİŞİMİ kaynakları, çocuğunuzla oynadığınız oyun ve yaptığınız rutinlerde çocuğunuzun seviyesine göre kullanabileceğiniz birçok kelime ve teknik için size ilham olacak.

Bunun yanında çocuğunuzun kelime dağarcığına yenilerini eklemenizi ve onu cümlelere hazırlamanızı da sağlayacak birçok strateji ve oyun göreceksiniz.

Endişelerinizin yanı sıra, çocuğunuz birden fazla dil ile büyüyeceğinden, kafanızın bazı konularda karışık olması da normal.

Bu durumda bireysel danışmanlık da size uygun olabilir.

Eğitimler yerine bireysel danışmanlık için başvurmak isterseniz bana buket@bicirbicir.com adresinden çocuğunuzun dil becerileriyle ilgili bir e-posta atabilirsiniz. Bu şekilde birlikte çalışmaya uygun muyuz, değerlendirebiliriz.

Danışmanlık için başvurmak için buraya tıklayın (ya da buket@bicirbicir.com ‘a ”danışmanlık” başlığıyla e-posta atın.

Çocuğunu desteklemeye hemen başlamak için Konuşma Zamanı’nı incele.

Ayrıca, çocuğunuzun dil gelişimini zenginleştirmeye yardımcı olacak günlük ipuçları ve araçlar için beni Instagram (@bicirbicir.co) ve YouTube’da (Buket ile Bıcır Bıcır) takip ettiğinizden emin olun.

ÖNEMLİ!

Bu test, çocuğunuzun dil becerilerinin teşhisi veya resmi bir değerlendirmesi değildir. Bu, cevaplarınıza dayalı olarak, çocuğunuzun dil gelişimi hakkında size genel bir fikir veren otomatik bir testtir. Resmi bir değerlendirme çok daha fazla soru içerecektir.

Çocuğunuzun gelişimiyle ilgili HERHANGİ BİR sorunuz veya endişeniz varsa, çocuk doktorunuza ve/veya diplomalı bir dil ve konuşma terapistine danışın.

Son olarak, çocuğunuz hakkındaki bilginize dayanarak aldığınız sonuçlar yanlış görünüyorsa, testi tekrar yapmaktan çekinmeyin.

Buket Öztekin

Merhaba, ben Buket Öztekin

(Uzman dil ve konuşma terapisti, Dr.)

👋 Hayatın en ödüllendirici zorluklarından birinde size yardım etmek için buradayım. Amacım, ebeveynleri doğru bilgiyle güçlendirmek ve birçok ailenin ve çocuğun hayatına dokunmak.

Hayatın ilk yıllarındaki zengin dil ortamının çocukların beyin, sosyal, duygusal ve akademik gelişimi için ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz.

Ebeveynler ise çocuklarının en iyi ve en doğal öğretmenleridir. Bu zengin dil ortamını çocuklarına ancak onlar sağlayabilirler.

Anne ve babalar çocuklarını güvenle desteklemeyi öğrendiklerinde neler olmaz ki?

Fakat bazen bir ebeveyn olarak stresli hissetmeniz tamamen normal. Ben de bu yüzden buradayım. Birlikte çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini geliştirebilir, değiştirebilir 

Bunu yapmanın yolu da sizin çocuğunuzla doğru bir şekilde iletişim kurabilmenizden geçiyor.

Haydi o zaman, çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini birlikte destekleyelim.