Desteğe devam.

Bu sayfada verdiğiniz cevaplar doğrultusunda  çocuğunuzu daha iyi destekleyebilmeniz için size verdiğim tavsiyeleri göreceksiniz. 

Cevaplarınıza göre, çocuğunuzun kelime öncesi becerilerinden olan anlama ve iletişim başlatma gibi becerileriyle ilgili endişeleriniz yok.

Bunun yanında verdiğiniz yanıtları dil gelişimiyle ilgili bazı önemli noktalar ile karşılaştırırken, çocuğunuzun bazı açılardan yaşından beklenenin gerisinde olabileceği ihtimalini görüyoruz. 

Her çocuk kendi zamanında gelişir ve çocuğunuzun kelime sayısı onun gelişimini değerlendirmekteki tek kriterimiz değil.

Ancak kelime sayısı çocukların dil gelişiminde bize somut bir referans noktası sağlıyor.

Hangi aylarda çocuğunuzdan neyi beklediğimizi bilmek, onu çok daha iyi destekleyebilmemiz için önemli.

Bunun yanında çocuğunuzun becerilerini geliştirmek için zamanı olduğunu da biliyoruz. 

Çocuğunuzun kelime sayısı ne olursa olsun, bu aylarda ona verebileceğiniz en ufak destek bile önemli. 

Yıllardır dil ve konuşma gecikmesi olan çocukların ebeveynleriyle çalışan bir uzman olarak şunu biliyorum:

Bazen ebeveynler, çocuklarıyla ”sürekli konuşmak” ya da onları ”anlamamış gibi yapmak” hatalarına düşerek dil ve konuşma becerilerini artırmak için en önemli şeyler olduğunu düşünür. 

Bunların pek de işe yaramadığını görmek ise hayal kırıklığına yol açıyor.

Bunun sebeplerinden biri de çocuğun henüz ondan beklenen kelimeleri üretmeye hazır olmaması. 

Yapmamız gereken onu kelime öncesi becerilerden başlayarak adım adım desteklemek.

Çocuğunuzun iletişimi, ortak ilgisi, yönergeleri ve isimleri anlaması, taklit becerileri gibi birçok kelime öncesi beceriyi takip etmeli ve çocuğunuzu eksik kalan alanlarda iyice desteklemeliyiz. (evet, bunların birçoğunu siz de ilerletebilirsiniz!)

Tavsiyem, çocuğunuzun doktorundan ve gerekirse bir dil ve konuşma terapistinden değerlendirme almanız. Bu şekilde çocuğunuz için bir erken müdahale planı yapılması gerekiyorsa bunu öğrenmiş olursunuz. Buna gerek yoksa da içiniz rahat eder.

Ancak süreç ya da sonuç ne olursa olsun, sizin çocuğunuzu evde doğru ve etkili stratejilerle desteklemeniz bu süreci çok daha hızlandıracak ve çocuğunuz için faydalı olacak.

Sizin için önerdiğim eğitim: KONUŞMA ZAMANI 

Bu eğitiminden nasıl yararlanabileceğinizi daha iyi öğrenmek için okumaya devam edin.

geç konuşan

ÇOCUĞUNUZU EN İYİ ŞEKİLDE DESTEKLEMENİZ BU EĞİTİM SİZE NASIL YARDIMCI OLACAK?

Çocuğunuzun iletişim ve dil gelişimi serüveninde daha aktif olmak ve çocuğunuzun dil gelişimini destekleyerek bu ivmeyi sürdürmek istiyorsanız, şu ana kadar onlarca ebeveynin yoluna ışık olan Konuşma Zamanı ebeveyn eğitimine katılmanızı öneririm.

Bu eğitimde ‘’temelimizi atalım’’ modülünde bazı temel bilgileri öğrenip daha sonra ”kelimelerden önce” ve ”dili doğal olarak geliştirmek için stratejiler” modüllerini bol bol uygulamanızı, ve bir süre sonra da ”kelimeleri çağırıyoruz” kısmına geçmenizi öneririm.

Bu şekilde, yukarıda size bahsettiğim birçok beceriyi sistematik bir şekilde ve doğru adımları atarak destekleyebilir, çocuğunuzun eksikliklerini tamamlamak için siz de aktif olabilirsiniz!

Eğitimin ”işaretler ve işaret dili” bonus bölümünü çalışarak oradan çocuğunuzla iletişiminizi kuvvetlendirecek ve çocuğunuz henüz konuşmasa bile kendini işaretlerle anlatmasını destekleyecek bilgileri edinebilirsiniz.

Eğitimin kaynaklarından olan RUTİNLER ve OYUNLARLA DİL GELİŞİMİ kaynakları, çocuğunuzla oynadığınız oyun ve yaptığınız rutinlerde çocuğunuzun seviyesine göre kullanabileceğiniz birçok kelime ve teknik için size ilham olacak.

Bunun yanında çocuğunuzun kelime dağarcığına yenilerini eklemenizi ve onu cümlelere hazırlamanızı da sağlayacak birçok strateji ve oyun göreceksiniz.

Çocuğunu Desteklemeye hemen başlamak için Konuşma Zamanı’nı incele

Ayrıca, çocuğunuzun dil gelişimini zenginleştirmeye yardımcı olacak günlük ipuçları ve araçlar için beni Instagram (@bicirbicir.co) ve YouTube’da (Buket ile Bıcır Bıcır) takip ettiğinizden emin olun.

ÖNEMLİ!

Bu test, çocuğunuzun dil becerilerinin teşhisi veya resmi bir değerlendirmesi değildir. Bu, cevaplarınıza dayalı olarak, çocuğunuzun dil gelişimi hakkında size genel bir fikir veren otomatik bir testtir. Resmi bir değerlendirme çok daha fazla soru içerecektir.

Çocuğunuzun gelişimiyle ilgili HERHANGİ BİR sorunuz veya endişeniz varsa, çocuk doktorunuza ve/veya diplomalı bir dil ve konuşma terapistine danışın.

Son olarak, çocuğunuz hakkındaki bilginize dayanarak aldığınız sonuçlar yanlış görünüyorsa, testi tekrar yapmaktan çekinmeyin.

Buket Öztekin

Merhaba, ben Buket Öztekin

(Uzman dil ve konuşma terapisti, Dr.)

👋 Hayatın en ödüllendirici zorluklarından birinde size yardım etmek için buradayım. Amacım, ebeveynleri doğru bilgiyle güçlendirmek ve birçok ailenin ve çocuğun hayatına dokunmak.

Hayatın ilk yıllarındaki zengin dil ortamının çocukların beyin, sosyal, duygusal ve akademik gelişimi için ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz.

Ebeveynler ise çocuklarının en iyi ve en doğal öğretmenleridir. Bu zengin dil ortamını çocuklarına ancak onlar sağlayabilirler.

Anne ve babalar çocuklarını güvenle desteklemeyi öğrendiklerinde neler olmaz ki?

Fakat bazen bir ebeveyn olarak stresli hissetmeniz tamamen normal. Ben de bu yüzden buradayım. Birlikte çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini geliştirebilir, değiştirebilir 

Bunu yapmanın yolu da sizin çocuğunuzla doğru bir şekilde iletişim kurabilmenizden geçiyor.

Haydi o zaman, çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini birlikte destekleyelim.