Desteğe devam.

Bu sayfada verdiğiniz cevaplar doğrultusunda  çocuğunuzu daha iyi destekleyebilmeniz için size verdiğim tavsiyeleri göreceksiniz. 

Cevaplarınıza göre, çocuğunuzun kelime öncesi becerilerinden olan anlama ve iletişim başlatma gibi becerileriyle ilgili endişeleriniz yok.

Bunun yanında çocuğunuzun bazı kelimeleri tutarlı bir şekilde kullandığını belirttiniz.

Çocuğunuzun yaşına göre kelime sayısı ondan beklenen sayıya yaklaşmış ya da bunun biraz altında olabilir. 

Burada önemli olan, çocuğunuzu anda kalarak, doğru yöntemlerle desteklemeye devam etmek ve onun bütün kazanımlarını kutlamak!

Çocuğunuzun dil becerilerinin artmaya devam etmesini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Bu aylarda çocuğunuzun kolay kelimeleri tekrarlaması, üretmesi ve örneğin hayvanların ismi yerine seslerini kullanması da normal. Bütün beceriler gibi, konuşma becerisi de çocuk büyüdükçe gelişir.

Bu sebeple de çocuğunuzla basit (ama doğru bir şekilde) konuşmanın ve bol tekrar yapmanın önemi büyük.

Anda olmak, çocuğunuzu gerçekten dinleyerek onun mesajlarını anlayabilmek inanın ki ”devamlı konuşmak” ve ”çocuğunuzu konuşturmaya çalışmaktan” daha da önemli.

Çocuğunuza sürekli sorular sormak ya da ona kelimeleri tekrarlayıp söyletmeye çalışmaktansa, onun ilgisini takip edin ve onun size yolladığı mesajlara kulak verin ve onları kelimelere dökün.

Dil öğrenme fırsatlarının en güzelleri, çocuğunuzun zaten yaptığı rutin ve aktivitelerde gizli.

Bu da demek oluyor ki, doğru stratejileri kullanarak çocuğunuzun dil gelişimini en güzel şekilde ve hiç yorulmadan destekleyebilirsiniz.

(Konuşma anlaşılırlığına geldiğimizde ise bu yaş aralığında konuşmanın çok anlaşılır olmaması, çocuğun bazı kelimeleri yarım ya da yanlış söylemesini, kolay kelimeleri tekrarlaması, üretmesi ve örneğin hayvanların ismi yerine seslerini kullanması da normal. normal karşılıyoruz.

Bütün beceriler gibi, konuşma becerisi de çocuk büyüdükçe gelişir.)

ÇOK DİLLİLİKLE İLGİLİ KONULAR İÇİN OKUMAYA DEVAM EDİN

Çocuğunuz şimdiden birden fazla dil duyuyor olabilir. Belki de çocuğunuz şimdilik evde bir dil duyuyor ve kreşe başladığında başka bir dili daha duyacak.

Çok dilliğin birçok çeşidi var, değil mi? 

Bunun yanında çok dillilikle ilgili yanlış bilinen birçok şey, hem ebeveynlerin yanlış yönlendirilmesine hem de çocukların yanlış desteklenmesine sebep olabiliyor.

Hayal kırıklığı istemiyoruz. 

Çok dilli ebeveynlerin duyduğu bazı tavsiye ve fikirler:

”Çocuğun geç konuşabilir, bu normal!” (HAYIR!)

”Çocuğun dilleri karıştıracak, o yüzden onunla sadece tek bir dili konuşun.” (Peki ya diğer diller?)

”Çocuğun dilleri sünger gibi çekecek, sen hiç merak etme.” (Hayal kırıklığı mı?)

”Çocuğunla sadece toplum dilini konuş, yoksa geri kalır.”

Bunları ne yazık ki, çocuk doktorları ya da öğretmenler bile söyleyebiliyor. 

Yıllardır çok dilli çocuklarla ve onların ebeveynleriyle çalışıyorum. 

Hem araştırmalar, hem de deneyime dayanarak çok dilli çocukların dillerini sünger gibi çekmediği ve özellikle de ev dillerinin çok iyi bir şekilde olabildiğince erken desteklenmeye başlanması gerektiğini bugün çok iyi biliyoruz. 

Bunun yanında çok dilliliğin geç konuşmaya yol açmaması ama çok dili çocukların dillerinin çok daha bilinçli desteklenmesi gerektiği de cabası.

Çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerinin gelişmesinin en güzel yolu, onunla zaten yaptığınız rutinlerde gizli.

Örneğin, bez değiştirirken, banyoda veya mendille bile onun dil becerilerini o kadar iyi destekleyebilirsiniz ki! 

Bu da demek oluyor ki, doğru stratejileri rutinlerinizde kullanarak çocuğunuzun dil becerileri gelişecektir.

Şu anda çocuğunuz için yapabileceğiniz en iyi şey, kendinizi çok dillilik ve dil gelişimi konusunda donatmak ve çocuğunuzu bu doğrultuda desteklemek.

Sizin için önerdiğim eğitim: ÇOK DİLLİ ÇOCUĞUM

Bu eğitiminden nasıl yararlanabileceğinizi daha iyi öğrenmek için okumaya devam edin.

çok dilli, çift dilli, iki dil konuşan çocuk

ÇOCUĞUNUZU EN İYİ ŞEKİLDE DESTEKLEMENİZ İÇİN BU KURS SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİR?

Çocuğunuz birden fazla dil konuşacaksa, şimdiden birçok sorunuzun ve endişenizin olması da normal. 

Son 8 yıldır çok dilli çocukların ebeveynleriyle çalışıyorum ve karşılaşılan bütün zorluklar, endişeler ve zaferlere hakimim. 

Çocuğunuzun iletişim ve dil gelişimi serüveninde daha aktif olmak ve çocuğunuzun dil gelişimini destekleyerek bu ivmeyi sürdürmek istiyorsanız Çok Dilli Çocuğum eğitimini incelemenizi öneririm. 

Bu eğitimde hem sorularınızın cevabını bulacak hem de hiç aklınıza gelmeyen şeyleri şimdiden öğrenip çocuğunuzu en doğru biçimde destekleyebileceksiniz.

Hiçbir zaman geç değil!

Ama ne kadar erken, o kadar iyi.

Bu eğitimde öğreneceğiniz 4 adım ile:

  • Çok dillilik konusunda bilmeniz gereken bütün teorik bilgiyi öğrenecek (Bu şekilde çocuğunuzdan gerçekten neler beklemeniz gerekiyor anlayacaksınız.)
  • Çocuğunuzun dil hedeflerini belirleyecek (Beklentileriniz ve hedefleriniz nasıl olmalı? Çocuğunuz konuştuğu dillerde hangi dereceye, nasıl gelebilir?)
  • Dil planınızı yapacak (Tamam, hedefleri belirlediniz ama planımız ne? Onu desteklemeden önce bir plan yapalım.)
  • Çocuğunuzun dil becerilerini ve çok dilliliğini en iyi şekilde destekleyebileceksiniz. İşte en eğlenceli ve pratik bölüm de bu.

Sonuç olarak da, çocuğunuza çok dilliliğin ve güvenle iletişimin en güzel armağanlarını verebilirsiniz!

Çocuğunu Desteklemeye hemen başlamak için Çok Dilli Çocuğum ebeveyn eğitimini incele

Ayrıca, çocuğunuzun dil gelişimini zenginleştirmeye yardımcı olacak günlük ipuçları ve araçlar için beni Instagram (@bicirbicir.co) ve YouTube’da (Buket ile Bıcır Bıcır) takip ettiğinizden emin olun.

ÖNEMLİ!

Bu test, çocuğunuzun dil becerilerinin teşhisi veya resmi bir değerlendirmesi değildir. Bu, cevaplarınıza dayalı olarak, çocuğunuzun dil gelişimi hakkında size genel bir fikir veren otomatik bir testtir. Resmi bir değerlendirme çok daha fazla soru içerecektir.

Çocuğunuzun gelişimiyle ilgili HERHANGİ BİR sorunuz veya endişeniz varsa, çocuk doktorunuza ve/veya diplomalı bir dil ve konuşma terapistine danışın.

Son olarak, çocuğunuz hakkındaki bilginize dayanarak aldığınız sonuçlar yanlış görünüyorsa, testi tekrar yapmaktan çekinmeyin.

Buket Öztekin

Merhaba, ben Buket Öztekin

(Uzman dil ve konuşma terapisti, Dr.)

👋 Hayatın en ödüllendirici zorluklarından birinde size yardım etmek için buradayım. Amacım, ebeveynleri doğru bilgiyle güçlendirmek ve birçok ailenin ve çocuğun hayatına dokunmak.

Hayatın ilk yıllarındaki zengin dil ortamının çocukların beyin, sosyal, duygusal ve akademik gelişimi için ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz.

Ebeveynler ise çocuklarının en iyi ve en doğal öğretmenleridir. Bu zengin dil ortamını çocuklarına ancak onlar sağlayabilirler.

Anne ve babalar çocuklarını güvenle desteklemeyi öğrendiklerinde neler olmaz ki?

Fakat bazen bir ebeveyn olarak stresli hissetmeniz tamamen normal. Ben de bu yüzden buradayım. Birlikte çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini geliştirebilir, değiştirebilir 

Bunu yapmanın yolu da sizin çocuğunuzla doğru bir şekilde iletişim kurabilmenizden geçiyor.

Haydi o zaman, çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini birlikte destekleyelim.