Desteğe devam.

Bu sayfada verdiğiniz cevaplar doğrultusunda  çocuğunuzu daha iyi destekleyebilmeniz için size verdiğim tavsiyeleri göreceksiniz. 

Cevaplarınıza göre, çocuğunuzun kelime öncesi becerilerinden olan anlama ve iletişim başlatma gibi becerileriyle ilgili endişeleriniz yok.

Bunun yanında çocuğunuzun bazı kelimeleri tutarlı bir şekilde kullandığını belirttiniz.

Çocuğunuzun yaşına göre kelime sayısı ondan beklenen sayıya yaklaşmış ya da bunun biraz altında olabilir. 

Burada önemli olan, çocuğunuzu anda kalarak, doğru yöntemlerle desteklemeye devam etmek ve onun bütün kazanımlarını kutlamak!

Çocuğunuzun dil becerilerinin artmaya devam etmesini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Bu aylarda çocuğunuzun kolay kelimeleri tekrarlaması, üretmesi ve örneğin hayvanların ismi yerine seslerini kullanması da normal. Bütün beceriler gibi, konuşma becerisi de çocuk büyüdükçe gelişir.

Bu sebeple de çocuğunuzla basit (ama doğru bir şekilde) konuşmanın ve bol tekrar yapmanın önemi büyük.

Anda olmak, çocuğunuzu gerçekten dinleyerek onun mesajlarını anlayabilmek inanın ki ”devamlı konuşmak” ve ”çocuğunuzu konuşturmaya çalışmaktan” daha da önemli.

Çocuğunuza sürekli sorular sormak ya da ona kelimeleri tekrarlayıp söyletmeye çalışmaktansa, onun ilgisini takip edin ve onun size yolladığı mesajlara kulak verin ve onları kelimelere dökün.

Dil öğrenme fırsatlarının en güzelleri, çocuğunuzun zaten yaptığı rutin ve aktivitelerde gizli.

Bu da demek oluyor ki, doğru stratejileri kullanarak çocuğunuzun dil gelişimini en güzel şekilde ve hiç yorulmadan destekleyebilirsiniz.

(Konuşma anlaşılırlığına geldiğimizde ise bu yaş aralığında konuşmanın çok anlaşılır olmaması, çocuğun bazı kelimeleri yarım ya da yanlış söylemesini, kolay kelimeleri tekrarlaması, üretmesi ve örneğin hayvanların ismi yerine seslerini kullanması da normal. normal karşılıyoruz.

Bütün beceriler gibi, konuşma becerisi de çocuk büyüdükçe gelişir.)

Sizin için önerdiğim eğitim: KONUŞMA ZAMANI 

Bu eğitiminden nasıl yararlanabileceğinizi daha iyi öğrenmek için okumaya devam edin.

geç konuşan

ÇOCUĞUNUZU EN İYİ ŞEKİLDE DESTEKLEMENİZ İÇİN BU KURS SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİR?

Çocuğunuzun iletişim ve dil gelişimi serüveninde daha aktif olmak ve çocuğunuzun dil gelişimini destekleyerek bu ivmeyi sürdürmek istiyorsanız şu ana kadar onlarca ebeveynin yoluna ışık olan Konuşma Zamanı ebeveyn eğitiminin İLERİ veya ÖZEL seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Bu online kurs, sadece dil gecikmesi durumunda değil ama bir önlem olarak kullanıldığında da harika sonuçlar veriyor!

(Çocuğunun dil becerileri gecikmediği halde aramıza katılan birçok ebeveyn oldu. Bu ebeveynlerin hepsi öğrendikleri sayesinde çocuklarıyla iletişimlerini çok daha ileri taşıdılar.)

Eğitime İLERİ veya ÖZEL paket ile katıldığınızda, çocuğunuzun kelime öncesi becerilerini ve kelime dağarcığını pekiştirirken, onu cümle kurması için de en güzel biçimde destekleyebilirsiniz. 

Çocuğunuzun dil becerileri ve yaşı düşünüldüğünde CÜMLELERE GEÇİŞ ve SOHBET OYUNU gibi bölümler çok çok işinize yarayacak.

Fakat eğitimin diğer bölümlerini de uygulamayı unutmayın. Hepsi birbirinden önemli.

Bunun yanında eğitimin içerdiği bonuslar ve kaynaklar ile çocuğunuzla oyunlarda ve rutinlerde odaklanabileceğiniz kelimeler, işaretleri kullanmak ve daha pek çok konuda pratik bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bütün bunlara ek olarak, sizler gibi çocuğunu desteklemek için yanıp tutuşan birçok ebeveynin olduğu özel aile destek grubumuzun bir parçası olarak bizimle sorularınızı sorabilir, buluşmalarımıza katılabilirsiniz.

Çocuğunu Desteklemeye hemen başlamak için Konuşma Zamanı’nı incele

Ayrıca, çocuğunuzun dil gelişimini zenginleştirmeye yardımcı olacak günlük ipuçları ve araçlar için beni Instagram (@bicirbicir.co) ve YouTube’da (Buket ile Bıcır Bıcır) takip ettiğinizden emin olun.

ÖNEMLİ!

Bu test, çocuğunuzun dil becerilerinin teşhisi veya resmi bir değerlendirmesi değildir. Bu, cevaplarınıza dayalı olarak, çocuğunuzun dil gelişimi hakkında size genel bir fikir veren otomatik bir testtir. Resmi bir değerlendirme çok daha fazla soru içerecektir.

Çocuğunuzun gelişimiyle ilgili HERHANGİ BİR sorunuz veya endişeniz varsa, çocuk doktorunuza ve/veya diplomalı bir dil ve konuşma terapistine danışın.

Son olarak, çocuğunuz hakkındaki bilginize dayanarak aldığınız sonuçlar yanlış görünüyorsa, testi tekrar yapmaktan çekinmeyin.

Buket Öztekin

Merhaba, ben Buket Öztekin

(Uzman dil ve konuşma terapisti, Dr.)

👋 Hayatın en ödüllendirici zorluklarından birinde size yardım etmek için buradayım. Amacım, ebeveynleri doğru bilgiyle güçlendirmek ve birçok ailenin ve çocuğun hayatına dokunmak.

Hayatın ilk yıllarındaki zengin dil ortamının çocukların beyin, sosyal, duygusal ve akademik gelişimi için ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz.

Ebeveynler ise çocuklarının en iyi ve en doğal öğretmenleridir. Bu zengin dil ortamını çocuklarına ancak onlar sağlayabilirler.

Anne ve babalar çocuklarını güvenle desteklemeyi öğrendiklerinde neler olmaz ki?

Fakat bazen bir ebeveyn olarak stresli hissetmeniz tamamen normal. Ben de bu yüzden buradayım. Birlikte çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini geliştirebilir, değiştirebilir 

Bunu yapmanın yolu da sizin çocuğunuzla doğru bir şekilde iletişim kurabilmenizden geçiyor.

Haydi o zaman, çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini birlikte destekleyelim.