PROBLEM:

Oğlum Erdem için çok sevgili Buket Hanım’ın gecikmiş konuşma ile ilgili eğitimine katıldığımızda oğlum tam tamına 2 yaşında (24 aylık) idi. 

Bu eğitime başladığımızda oğlumun kelime sayısı 8-10 civarındaydı (baba, mama, dede vb- fiil olarak yalnızca “bitti” ve “gitti”yi “ciiiii” şeklinde söylüyordu.

Söyleyebildiği bu az sayıda kelimeleri bile ancak kendi canı istediğinde söylüyordu, onun dışında bir “ıııhhh” ile dünyayı anlatıyordu.

Buket Hanım’ın eğitimi ebeveynlerin doğru ve yanlışlarını bulmalarını sağlayan, neler yapmalarını özellikle de neler yapmamalarını çok iyi anlatan bir eğitim olduğu için eşim ve ben önce bir kontrol ettik.

24 aylık çocuğumuzun konuşmasında gecikme olmasının sebepleri altında çok şükür ki otizm, işitme kaybı, nörolojik bir hastalık vb hiçbir şey yoktu. Yaşadığımız şehirde aile büyüklerimiz/akrabalarımız/yakın arkadaşımız gibi kimsenin olmayışından dolayı bizden başka kimseyi görememesi, konuşmaya çok fazla maruz kalamaması ve tüm bunlara ek olarak pandeminin patlak vermesi durumu biraz daha zorlaştırmıştı.

Buket Hanım’la çalışmaya başlamak istememizin en büyük sebebi, “aayyy bizim çocuğumuz konuşmayacak mı, eyvah neden hala konuşmuyor” gibi panikçe bir düşünceden dolayı değildi.

Bilakis son derece içimiz rahattı.

Sadece şunu ön planda tuttuk:

“Örneğin, kendi seyrine bırakırsak 36. ayında konuşacaktı belki, ama biz daha bilgili ve bilinçli olursak, daha doğru desteklersek belki de çok daha önce konuşacak. Neden boş yere geciksin ki konuşması?” diye düşündük ve bu kararı aldık.

ÇÖZÜM:

Hayatımızda aldığımız en doğru kararlardan biri ve en güzel eğitimlerden biriydi.

Çocuğumuz ekrana maruz kalmıyordu, hatta o ekrana maruz kalmasın diye biz de tv izlemeyi çoktaaan bırakmıştık, tabletimiz zaten yoktu, telefonları da mümkün mertebe onun yanında almamaya özen gösteriyorduk. Yalnızca ailelerden uzak olduğumuz için aile büyüklerimiz onu görebilsin diye görüntülü görüşmeler sırasında ekrana maruz kalıyordu. Kitap okumak her gün mutlaka ama mutlaka yaptığımız bir etkinlikti.

 

Eğitimden sonra çocuğumuzu doğru desteklemeyi öğrendiğimiz için her durumu onu konuşturmak için bir fırsata çevirdik, takıldığımız yerlerde dönüp dönüp videoları izledik.

Kitap okumayı daha eğlenceli hale getirdik, ilgi duyduğu kitaplara ve oyuncaklara yöneldik. Bıkmadan usanmadan, zaman zaman çok sıkılsak da, bıkmadan sürekli onunla konuştuk ve gözlem yaptık. Sıkılmasına imkan tanıdık, eğlenceyi işin içine çokça kattık. Parkta kendi yaşıtı çocuklar gördüğünde yaptıklarını evde defalarca tekrarladık. Bugün edip abi nasıl hapşırdı: haaaapppşuuuuu değil mi? diye teyatral oyunlar yaptık hep.

Sonuç:

Eğitimden bir süre sonra konuşmaya başladı. Biz şok olduk.

Konuşmaya başladığında anneannesi, dedesi ve teyzesi bizi ziyarete gelmişlerdi ve 15 gün kadar kaldılar. O süreçte bi başladı konuşmaya, her kelimeyi söylüyordu nerdeyse, cümle kurmuyordu ama her şeyi söylüyordu.

Bu gelişmeden yaklaşık 1 ay sonra da cümle kurmaya başladı. Şimdi 35 aylık ve “bıcır bıcır” konuşuyor. Kitaplarının adını söylüyor: anne oscar ve lili’yi oku diyor mesela. 🙂

Çiğdem öneriyor

Çocuğunda gecikmiş konuşma olan herkese bu eğitimi almalarını tavsiye ediyorum. Çünkü doğru zamanda doğru hamleleri yapmazsak ilerde çok daha fazla maddi ve manevi uğraş vermemiz gerekebilir.

İlla ki bir uğraş verilecekse de onu zamanında vermek en doğrusu diye düşünüyorum.

Çocuğunuzla nasıl oyun kurarsınız, çocuğunuzdan gelen sinyalleri nasıl anlayabilirsiniz ve nasıl doğru anlayabilirsiniz, nasıl etkili kitap okuyabilirsiniz gibi birçok konuda bilinçlendiğiniz zaman her şey tıkır tıkır ilerliyor ve çocuğunuz bıcır bıcır konuşuyor.

Çocuğunu desteklemenin yolu senden geçiyor.

Kursları İncele

Eğitimleri incele

Online olarak ulaşabileceğin bu eğitimleri kendi hızında ve zamanında tamamlayabilirsin.

(Eğitimlerle ilgili detaylı bilgi ve kayıt için resimlerin üzerine tıklayın.)

Çocuğunuz henüz çok konuşmuyorsa...

geç konuşan

Çok dilli çocuk yetiştiriyorsanız. (0-4 yaş)

çok dilli, çift dilli, iki dil konuşan çocuk

Sosyal medyada takip et

Buket ile Bıcır bıcır YouTube
bicirbicir instagram
Facebook