Problem:

Kızımın konuşmasında bir gecikme olduğu konusunda endişeli olduğumu sonunda kabul ettiğimde kızım 18 aylık civarıydı.

Bir şey anlatmak istediğinde daha çok ıııı sesi çıkarıyor, parmağıyla işaret ediyordu. Söylediğim kelimeleri tekrar etme çabası, çıkardığım hayvan ya da başka sesleri taklit etme isteği kesinlikle yoktu. Bir keresinde benden portakalı, buzdolabına gidip üstündeki turuncu tişörtü göstererek istemişti. Portakal demeye çalışmaktansa bu ona daha kolay geliyordu, inanılır gibi değildi.

Şunu belirtmeliyim kızım mizacı gereği kendi halinde bir çocuk değil. Gün içerisinde etrafındakilerle devamlı iletişimde olan bir çocuk. Kendi kendine oyuncaklarla pek oynamaz, uzun dakikalar sessiz kalamaz. Role play oyunlarına bayılır. Düşününce bu mizaçta bir çocuğun konuşmaya gereksinim duyması ve çabalaması gerekmez mi? İşte bunu fark ettiğim noktada yardım almam gerektiğine emin oldum. Açıkçası kızım daha kendi halinde bir çocuk olsaydı destek almak için 18 ayı erken bulabilirdim. Ama bu kadar sosyal, bu kadar iletişimde olan bir çocuğun konuşmaya çabalamaması bana göre desteğe ihtiyacı olduğunu gösteriyordu.

ÇÖZÜM:

Benim en büyük destekçim ise annem oldu. Etrafımdaki insanlar, eşim dahil; acele etme, daha çok küçük, açılacak, göreceksin bak bir anda söküverecek konuşmayı diyorlardı. Anneme tedirginliklerimi anlattım ve sizden bahsettim. İkimiz de sizi sıkı takibe aldık. Her Youtube videonuzu izledik, her instagram postunuzu okuduk ve eğitim açmanızı bekledik.

Eğitime kızım 21 aylıkken başladık. Devamlı notlar tuttum ve hep çok yeni ve faydalı şeyler öğrendim.

Öğrettiğiniz teknikler, verdiğiniz ödevler hepsi bizler için kayda değer ölçüde ilerleme sağlatacak nitelikteydi. Nitekim kısa süre içerisinde karşılığını görmeye başladık.

(Bu yazının devamında Özge’nin eğitimde öğrendiği ve kullanarak en çok fayda sağladığı teknikler eğitim katılımcılarıyla paylaşılmıştır.)

geç konuşan

Sonuç:

Eğitim bittikten yaklaşık 2- 3 ay sonra kızımın kullandığı kelime çeşitliliğinde belirgin artış yaşadık. 

27 ay civarı itibariyle kızım artık cümle kuruyordu ama ekler yoktu. Kendisinden “abla” diye üçüncü kişi şeklinde bahsediyor ve şu tip cümleler kuruyordu: ” abla aç hayır, meyve ye iste hayır”. Meali aç değilim, meyve yemek istemiyorum şeklindeydi.

Kızım bugün itibariyle tam 31 aylık ve bu akşam sofrada kulaklarım “anne ama bunu yemek istemiyorum, böyle olmaz, bana mantı ver” cümlesini duydu. Bu beni ne kadar sevindiriyor anlatamam.

Bunu ancak çocuğunun konuşmasında bir gecikme olduğu endişesini yaşayan ebeveynler anlar diye düşünüyorum.

Dediğim gibi artık her gün yeni kelimelerle, oldukça akıcı ve üçüncü kişiler tarafından anlaşılırlık oranı da yüksek şekilde konuşan bir kızım var.

 

Böylece en büyük tedirginliğim olan, ve hatta sizden eğitim almaya karar verme sürecimi de hızlandıran, ”ya 3 yaş itibariyle kreşe başladığında kendini ifade etme becerisi gelişmemiş olursa” korkum da sona ermiş oldu.

ÖZGE ÖNERİYOR

Neredeyse 10 aylık bu yolculukta bize kattıklarınız için gerçekten çok teşekkür ederim Buket Hanım.

İyi ki sizinle yollarımız kesişmiş.

Belki sizden eğitim almasaydım da kızım bu akşam yemekte aynı cümleyi kurabiliyor olurdu kim bilir ama kuramıyor olsaydı bunun sorumlusu biz olacaktık, onun yardıma ihtiyacı olduğunu fark edip doğru yönlendirememiş olacaktık ve bence anne – baba olmanın en büyük yükü de bu his zaten.

Çocuğunu desteklemenin yolu senden geçiyor.

Kursları İncele

Eğitimleri incele

Online olarak ulaşabileceğin bu eğitimleri kendi hızında ve zamanında tamamlayabilirsin.

(Eğitimlerle ilgili detaylı bilgi ve kayıt için resimlerin üzerine tıklayın.)

Çocuğunuz henüz çok konuşmuyorsa...

geç konuşan

Çok dilli çocuk yetiştiriyorsanız. (0-4 yaş)

çok dilli, çift dilli, iki dil konuşan çocuk

Sosyal medyada takip et

Buket ile Bıcır bıcır YouTube
bicirbicir instagram
Facebook