PROBLEM:

Çift dilli iki çocuk annesi olarak yazıyorum. Oğlum 4 buçuk, kızım 1 buçuk yaşında. Babaları İspanyol ve İspanya’da yaşıyoruz.

Oğlum doğmadan önce herkesin bana söylediği, çevremdeki tek tük çift dilli çocuk büyüten ailelerde de gördüğüm şey şuydu:

”Sen hiç bıkmadan usanmadan onunla Türkçe konuş, o da zamanı gelince iki dili birlikte konuşmaya başlayacak, hiç zorlamayacak, çocuklar sünger gibi ne öğreniyorsun hemen öğreniyorlar.” 

Oğlum doğdu, ben bıkmadan usanmadan Türkçe konuşmaya başladım ama o “zamanı gelince”deki zaman bir türlü gelmiyordu…

Oğlum 3 yaşına geldi, bırak Türkçe konuşmaya başlamayı, İspanyolca bile çok az kelime söylüyordu…işte tam bu sırada Buket Hanım’ın postlarına denk geldim ve kendisini yakın takibe aldım.

ÇÖZÜM:

İki tane kursuna katıldım, Çok Dilli Çocuğum ve Geç Konuşan eğitimleri.

Neler neler öğrendim…

Öğrendim ki bu işler sen bıkmadan usanmadan konuşsan da olmayabiliyormuş, dil öğrenmek/öğretmek o kadar da kolay değilmiş, hele konu azınlık dili olunca daha da zormuş, bu yol inişli çıkışlıymış ve en önemlisi bu işi etkileyen bir sürü faktör, bunlara uygun olarak da bizim kullanabileceğimiz bir sürü değişik taktik varmış.

buket öztekin online eğitim

İşte eğitimlerde öğrendiğim o taktikler ve stratejiler benim için hem bir yol haritası oldu, hem elimde artık faydalanabileceğim somut bilgiler olduğu için beni rahatlattı. Ayrıca çocuklarımı ve kendimi bu yolda nasıl gözlemleyip nasıl adapte edebileceğimi öğretti.

SONUÇ:

Oğlum şu anda İspanyolcada kendi yaş grubuyla aynı seviyeye geldi, Türkçeye karşı çok daha fazla ilgili, birkaç cümle kurmaya başladı, ”anne ben bunun Türkçesini bilmiyorum nasıl deniyor” demeye başladı.

Hala ana dili gibi Türkçe konuşmuyor tabii ki, ama inanıyorum o da olacak, çünkü çok şey öğrendik ve öğrendiklerimizi uyguluyoruz ve biliyorum ki böyle bir değişim için bir iki yıl az bir süre. İstediğimiz noktaya ulaşmak için çok emek, sabır, tekrar ve zaman lazım.

SERAY ÖNERİYOR

Kızım abisine göre biraz daha şanslı…

Buket Hanım’ın eğitimlerini kızım daha küçükken aldığım için onu dil ve konuşma konusunda daha bilinçli destekleyebildim ve desteklemeye devam ediyorum.

Şu anda yaşına uygun devam ediyor bu konuda gelişimi, her şey çok daha rahat ilerliyor.

Oğlum ve kızımın kendi güzel Türkçeleriyle Buket hanıma teşekkür edecekleri gün de gelecek umarım. O zamana kadar annelerinden kocaman minnet dolu teşekkürler.

Çocuğunu desteklemenin yolu senden geçiyor.

Kursları İncele

Eğitimleri incele

Online olarak ulaşabileceğin bu eğitimleri kendi hızında ve zamanında tamamlayabilirsin.

(Eğitimlerle ilgili detaylı bilgi ve kayıt için resimlerin üzerine tıklayın.)

Çocuğunuz henüz çok konuşmuyorsa...

geç konuşan

Çok dilli çocuk yetiştiriyorsanız. (0-4 yaş)

çok dilli, çift dilli, iki dil konuşan çocuk

Sosyal medyada takip et

Buket ile Bıcır bıcır YouTube
bicirbicir instagram
Facebook